ღვთისმეტყველმა საბერძნეთიდან მიმართა ეკლესიების წინამძღოლებს ლავრაში მომხდარი შეურაცხყოფის გამო
პოლიცია და დაცული ტერიტორია აკონტროლებენ ახლო და შორეულ ლავრის გამოქვაბულებს. ფოტო: СПჟ პოლიცია და დაცული ტერიტორია აკონტროლებენ ახლო და შორეულ ლავრის გამოქვაბულებს. ფოტო: СПჟ
ბერძნული მღვდელი აღნიშნავს, რომ მართლმადიდებელი სამყაროს სიჩუმემ უკრაინის ხელისუფლებას მხოლოდ გაბედულება შესძინა.
ცნობილი ბერძენი თეოლოგი, კანონისტი და პრესვიტერი ანასტასიოს გოცოპულოსი გამოვიდა ღია მიმართვით ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების წინამძღოლების მიმართ კიევო-პეჩერული ლავრის სიტუაციის გამო, სადაც უკრაინულმა ხელისუფლებამ წმინდა ნაწილების შესწავლა დაიწყო. სასულიერო პირის მიმართვა გამოაქვეყნა სპჟ საბერძნეთში.
საკუთარი ემოციური წერილობით, მამა ანასტასიოსი, წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის წინამძღვარი პატრაში, მოუწოდა იერარქებს „აღიმაღლონ ხმა გაწვრთნისა და პროტესტის, რათა შეწყვიტონ მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდანების შეურაცხყოფა“.
მან აღნიშნა, რომ 28 მარტს, უკრაინის კულტურის სამინისტროს მიერ დანიშნული კომისია, სამართალდამცავი ორგანოების თანხლებით, გახსნა საკეტები ლავრის ახლო და შორეულ მღვიმეებში „კვლევების“ ჩატარების მიზნით კიევო-პეჩერული წმინდანების ნაწილების.
„კომისიის წევრების შემადგენლობა აშკარად აჩვენებს რეჟიმის უპატივცემულობას წმინდანების მიმართ“, - აღნიშნავს გოცოპულოსი, მიუთითებს, რომ კომისიაში შედიან ანატომები, ბიოლოგები და sogar ვეტერინარი, მაგრამ არც ერთი ეკლესიის წარმომადგენელი არ არის.
სპეციალური მიმართვა ბერძენ სასულიერო პირმა მიმართა მსოფლიო პატრიარქ ბართლომეს, რომელიც, მისი თქმით, „მოითხოვს კარგ პირად ურთიერთობებს ზელენსკისთან“, ასევე იმ ეკლესიების წინამძღოლებს, რომლებმაც აღიარეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია (პცუ).
„თქვენი წმიდაობა, მსოფლიო პატრიარქო, თქვენი ბედნიერება, ადგილობრივი მართლმადიდებელი პატრიარქატების და ავტოკეფალური ეკლესიების წინამძღოლები, და განსაკუთრებით თქვენ, თქვენი წმიდაობა, მსოფლიო პატრიარქო, რომელიც მოითხოვს კარგ პირად ურთიერთობებს ზელენსკისთან, მიაწვდეთ მას, რომ მისი ქვეყნისთვის მოქმედებს პრინციპი „საშინელია ჩავარდნა ცოცხალი ღმერთის ხელში“ (ებრ. 10:31). ასევე სხვა ბედნიერებანი - ალექსანდრიის პატრიარქი, კიპრის არქიეპისკოპოსი და ათენის არქიეპისკოპოსი - აღიარებენ „უკრაინის ავტოკეფალურ ეკლესიას“ ეპიფანიუსის ხელმძღვანელობით.
ჩვენ მიმართავთ თქვენს არქიერქიერს ცხელი მოწოდებით, გთხოვთ და გევედრებით: აღიმაღლეთ ხმა გაწვრთნისა და პროტესტის, რათა შეწყვიტოთ ჩვენი მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდანების შეურაცხყოფა. წმინდანები კიევო-პეჩერული ლავრის - ეს არის ჩვენი წმინდანები, ეს არის მსოფლიო მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდანები. არ დაგვავიწყდეს, რომ ლავრის დამაარსებელი არის წმინდა ანტონი აფონელი!“ - ხაზგასმით აღნიშნა მამა ანასტასიოსი.
მან გაიხსენა, რომ „დიდი სამწუხაროდ, ზოგიერთი თქვენგანი დუმდა დევნებისა და შევიწროებების შესახებ მებრძოლი მართლმადიდებელი ეკლესიის უკრაინაში, ბლაჟენე ონუფრიოს ომოფორის ქვეშ“.
„ამ დუმილმა მთელი მართლმადიდებელი სამყაროს მიმართ მხოლოდ გაბედულება მისცა კიევის ბარბაროსებს, და ახლა ისინი გადადიან იმაზე, რომ შეურაცხყოფა და შეურაცხყოფა მიაყენონ კიდეც „წმინდა პირველწყაროს ეკლესიას, რომელიც ცაზეა დაწერილი“ წმინდანების (ებრ. 13:23).
არ დაუშვათ ეს. არ დაუშვათ ეს. აღარ გაჩუმდეთ, რადგან ამ შემთხვევაში მოქმედებს რომაული პრინციპი „qui tacet consentire videtur“ (დუმილი აღიარებულია როგორც თანხმობა). თუ გაჩუმდებით, მაშინ „ქვა იყვირებს“, და არსებობს საშიშროება, რომ ისინი დაეცნენ ჩვენს ყველა თავზე...“, - განაცხადა თეოლოგმა.
წინათ სპჟ წერდა, რომ კულტურის სამინისტროს კომისია პოლიციასთან ერთად შეიჭრა კარი ახლო და შორეულ მღვიმეებში კიევო-პეჩერული ლავრის, რათა „ინვენტარიზაცია“ ჩაეტარებინათ ნაწილების.