სასამართლომ მიტროპოლიტი არსენი წინასწარ პატიმრობაში დატოვა მაისის ბოლომდე.
27 მარტი 2025 წელს გაიმართა სლავიანსკის რაიონული სასამართლოს სხდომა დონეცკის რეგიონში, სადაც მოსამართლემ გადაწყვიტა გაახანგრძლივოს აღკვეთის ღონისძიება მიტროპოლიტი წმინდა გორის არქიმანდრიტ არქანჯელოზი-სთვის. როგორც იტყობინება წმინდა გორის ლავრის პრესსამსახური, მოსამართლემ მხარი დაუჭირა პროკურორის შუამდგომლობას მიტროპოლიტი არქანჯელოზი კიდევ ორი თვის განმავლობაში პატიმრობაში დარჩეს.
დაცვის მხარე მოითხოვდა აღკვეთის ღონისძიების შეცვლას, რომელიც არ იქნებოდა დაკავშირებული პატიმრობასთან: გათავისუფლება გირაოთი ან უკრაინის народных депутатების გარანტიით, სახლის პატიმრობა და სხვა.
მიტროპოლიტის ადვოკატებმა წარმოადგინეს ყველა საჭირო მტკიცებულება, რომელიც უარყოფდა პროკურორის წინამორბედ არგუმენტებს, თითქოს მიტროპოლიტი არქანჯელოზის გათავისუფლების შემთხვევაში არსებობდა რისკები.
11 უკრაინის народных депутатებმა განაცხადეს მზადყოფნა, რომ მიტროპოლიტი არქანჯელოზი გარანტიით მიიღონ.
„დაცვის და ბრალდების მხარეების მოსმენის შემდეგ, სასამართლომ უარყო ადვოკატებისა და უკრაინის народных депутатების შუამდგომლობა მიტროპოლიტის გათავისუფლების შესახებ, მხარი დაუჭირა პროკურორის შუამდგომლობას, რომელიც არ იყო დამტკიცებული არცერთი მტკიცებულებით“, – იტყობინებიან მონასტერში.
მიტროპოლიტი არქანჯელოზის ადვოკატები ამზადებენ სააპელაციო საჩივრებს სასამართლოს გადაწყვეტილების გაუქმების მიზნით.
შემდეგი სხდომა უნდა გაიმართოს 14 აპრილს, ვნებათა ორშაბათს, 13:00 საათზე.
მიტროპოლიტი არქანჯელოზი უკვე თითქმის ერთი წელია, რაც დნეპროს საპატიმროში იმყოფება – 2024 წლის 24 აპრილიდან.
„ძვირფასო ძმებო და დებო, გთხოვთ, ილოცოთ მიტროპოლიტ არქანჯელოზისა და ლავრის ძმებისათვის“, – ნათქვამია განცხადებაში.
მიტროპოლიტის ფინანსური მხარდაჭერა ასევე შესაძლებელია. რეკვიზიტები გამოქვეყნებულია წმინდა გორის ლავრის ვებსაიტზე ბმულზე.
როგორც იტყობინება СПЖ, წინასწარ სააპელაციო სასამართლომ მიტროპოლიტი არქანჯელოზი დატოვა პატიმრობაში 30 მარტამდე.