ბელა-ცერკვაში მეუ-ს წარმომადგენლებმა უმე-ს კიდევ ორი ტაძარი მიიტაცეს
უმე-ის ნეტარი ქსენია პეტერბურგელის სახელობის ტაძარი ბელა-ცერკვაში. ფოტო: Дозор უმე-ის ნეტარი ქსენია პეტერბურგელის სახელობის ტაძარი ბელა-ცერკვაში. ფოტო: Дозор
დილაადრიან რეიდერებმა გატეხეს ბოქლომები და ტაძარში შეაღწიეს.
2025 წლის 28 მარტს მეუ-ს წარმომადგენლებმა მიიტაცეს კიდევ ორი ტაძარი კიევის ოლქის ქალაქ ბელაია ცერკოვში: მაცხოვრის შობის სახელობის და ნეტარი ქსენია პეტერბურგელის სახელობის. ამის შესახებ ბელოცერკოვსკის ეპარქიის სამმართველოში იუწყებოდნენ.
ეპარქიის პრეს-სამსახურში ყვებოდნენ, რომ მიტაცება განხორციელდა ჩვეული, დამუშავებული სცენარით.
კომენდანტის საათის დასრულების შემდეგ მეუ-ს კლირიკოსებმა,  პოლიციისა და სპორტული აღნაგობის ახალგაზრდა მამაკაცთა თანდასწრებით, გატეხეს ბოქლომები და ტაძარში შეაღწიეს.
„გთხოვთ ილოცოთ ამ ტაძრების წინამძღვრებისთვის - დეკანოზ მიქაელ პოპის და დეკანოზ ბორის მატოხნიუკისთვის მრევლითურთ“, - ნათქვამია უწყებაში.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, 21 მარტს, ბელა-ცერკვაში, მეუ-მ მიიტაცა უმე-ის პანტელეიმონის ეკლესია.