მიტროპოლიტი თეოდოსი. ფოტო: ჩერკასის ეპარქია მიტროპოლიტი თეოდოსი. ფოტო: ჩერკასის ეპარქია
«მოდით იმედით დავეყრდნოთ წმინდანებს», – მოუწოდა მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ.
მიტროპოლიტი თეოდოსი (სნეგირევი) თავის კომენტარში «ჩერკასელი მომლოცველისთვის» კიოვო-პეჩერსკის ლავრაში კოშმარული «წმინდანების გახსნის» შესახებ, მოუწოდა მორწმუნეებს სიმშვიდისკენ და აღნიშნა, რომ წმინდა პეჩერსკები თავად დაიცავენ თავს და მალე იტყვიან თავის სიტყვას.
«ძმებო და დებო, ნუ ჩავარდებით პანიკაში, არამედ შევინარჩუნოთ გონივრული სიმშვიდე. ყველაფერი ხდება ისე, როგორც უნდა მომხდარიყო. ბევრი რამ უკვე აშკარაა, რაც არ მოხდა დღეს, არც გუშინ და არც სამი წლის წინ… დღეს წმინდა მამები პეჩერსკები არ საჭიროებენ ჩვენს დახმარებას ან დაცვას. ისინი თავად დაგვიცავენ. ძალიან მალე დაგვიცავენ», – აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
<pმისი თქმით, «მათ ძალას და უფლებას ჩვენს მიწაზე ვერ ხვდებიან ისინი, ვინც ახლა მათ წმინდა ნაწილებზე მიიწვდებიან», ასევე, «როგორც ამას ვერ ხვდებოდნენ მათი სულიერი წინამძღოლები 1922 და 1941 წლებში».
მან გაიხსენა, რომ რამდენიმე წლის წინ, როდესაც დაიწყო მასშტაბური დევნა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინააღმდეგ, ერთ «გონივრულ ადამიანმა» გააფრთხილა, რომ არ უნდა შეეხოთ წმინდა მამების მღვიმეებს და ნაწილებს, რადგან ეს «ტრაგიკულად დასრულდება ღვთისმსახურთათვის».
«ჩვენ უკვე ყველანი ვიტანჯებით მათი უსამართლობების და დაუსჯელობისგან. მაგრამ ჩვენ ვერაფერს გავაკეთებთ ამასთან დაკავშირებით. ხოლო წმინდა მამები, განსხვავებით ჩვენგან, შეუძლიათ. ცოტა ხნით ადრე, სანამ მიტროპოლიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქიმანდრიტი არქ
თუ ტექსტში შეცდომას აღმოაჩენთ, აირჩიეთ ის მაუსით და დააჭირეთ Ctrl+Enter ან ამ ღილაკს. თუ ტექსტში შეცდომას აღმოაჩენთ, მონიშნეთ იგი მაუსით და დააწკაპუნეთ ამ ღილაკზე მონიშნული ტექსტი ძალიან გრძელია!