ხერსონში პატივი მიაგეს ამ მხარის ზეციური მფარველის - ღირსი ბარსანოფის ხსოვნას
ღვთისმსახურება წმიდა ბარსანოფის სიწმინდეების აღმოჩენის 18 წლისთავის დღეს. ფოტო: Херсонская епархия ღვთისმსახურება წმიდა ბარსანოფის სიწმინდეების აღმოჩენის 18 წლისთავის დღეს. ფოტო: Херсонская епархия
მიტროპოლიტმა იოანემ მრევლს მართლმადიდებლურ რწმენაში გაძლიერება და ღვთისა და მოყვასის სიყვარულში სრულყოფა უსურვა, მსგავსად ღირსი ბარსანოფისა.
2025 წლის 28 მარტს ხერსონში ხერსონის მიწების ზეციური მფარველისა და მეოხის, ღირსი ბარსანოფის წმინდა ნაწილთა მოპოვების 18 წლის აღსანიშნავად ჩატარდა ღვთისმსახურება სულიწმიდის საკათედრო ტაძრის ფერიცვალების ეკლესიაში. როგორც ხერსონის ეპარქიის პრეს-სამსახური იუწყება, პირველშეწირულ ძღვენთა ლიტურგია ჩაატარა ხერსონისა და ტავრიჩის მიტროპოლიტმა იოანემ.
მეუფესთან თანამსახურებდა ეპარქიის სამღვდელოება. ღვთისმსახურების დროს მეუფემ ხერსონის ეპარქიის კლირიკოსებს საღვთისმსახურო ჯილდოები გადასცა.
ლიტურგიის შემდეგ ჩატარდა ღირსი ბარსანოფის ლოცვითი განდიდება სასახლესთან, სადაც მისი წმინდა ნაწილები განისვენებს.
მსახურების დასასრულს იერარქმა ყველას მიულოცა  დღესასწაული და უსურვა, რომ „მსგავსად ღირსი ბარსანოფისა, ჩვენ განვძლიერდეთ მართლმადიდებელ სარწმუნოებაში და სრულყოფილები ვიყოთ ღვთისა და მოყვასთა სიყვარულში“.
ლოცვის შემდეგ ტაძრის ტერიტორიაზე, ღირსი ბარსანოფის ხსოვნის დღის აღსანიშნავად, შედგა საქველმოქმედო სადილი მრევლისა და მომლოცველთათვის, რომლებმაც ლოცვითი პატივი მიაგეს ხერსონის მხარის ზეციურ მფარველს.