მიანმარის მიწისძვრამ დაანგრია ბუდას ტაძარი და მეჩეთი მანდალაიში
ეს იყო ყველაზე ძლიერი მიწისძვრა მიანმარში 1946 წლის შემდეგ, დაიღუპა 1000-ზე მეტი ადამიანი და დაზიანდა 670 მონასტერი.
მიანმარში 7,7 მაგნიტუდის მიწისძვრა მოხდა, რამაც ფართომასშტაბიანი ზიანი მიაყენა მანდალაის მაჰამუნის ბუდას საკულტო ტაძარს და მანდალაის რეგიონის ქალაქ სინკაიში მდებარე შვე ფო შაინის მეჩეთს. სახელმწიფო ტელეარხის MRTV-ის ცნობით, ასევე დაზიანდა 670 მონასტერი.
MRTV-ის მიერ გამოქვეყნებული სურათების მიხედვით, ბოლო ბირმის მონარქიის სამეფო სასახლის მიმდებარე კედლის რამდენიმე მონაკვეთმა ასევე სერიოზული ზიანი მიაყენა.
მიწისძვრის დროს მუსლიმები შვე ფო შეინის მეჩეთში ლოცულობდნენ. თვითმხილველის თქმით, ბევრი მათგანი ვერ გადაურჩა ნგრევას.
მიანმარში მიწისძვრის შედეგად დაღუპულთა რიცხვმა 1000 ადამიანს გადააჭარბა, იუწყება AFP ხელისუფლებაზე დაყრდნობით. Myanmar Now იტყობინება 2400 დაჭრილის შესახებ. ბოლო ინფორმაციით, მანდალაიში და მის შემოგარენში დაზიანდა 1591 საცხოვრებელი კორპუსი, 670 მონასტერი და 60 სკოლა. სერიოზულად დაზიანდა ან მთლიანად განადგურდა ათობით კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი.
ეს არის ყველაზე ძლიერი მიწისძვრა, რომელიც დაარტყა მიანმარს 1946 წლის შემდეგ. 7.7 მაგნიტუდის მიწისძვრა იყო მანდალაის დასავლეთით, ქვეყნის სიდიდით მეორე ქალაქის ეპიცენტრი და ბიძგები იგრძნობოდა უამრავ დიდ ქალაქში, მათ შორის დედაქალაქ ნაიპიტავში.
როგორც მჟკ წერდა, თებერვალში საბერძნეთში, სანტორინიში მიწისძვრების შესაჩერებლად რელიგიური მსვლელობა გაიმართა.