ლავრაში ღვთის გმობით ხელისუფლება მთელ ქვეყანას უსიამოვნებას მოუტანს, - ნოვინსკი
პროტოდიაკონი ვადიმ ნოვინსკი. ფოტო: сайт Новинского პროტოდიაკონი ვადიმ ნოვინსკი. ფოტო: сайт Новинского
მორწმუნეებმა იციან, რომ ღირსი გამოქვაბულის წმინდანების უხრწნელობა სიწმინდის ნიშანია და არა ლაბორატორიული ექსპერიმენტების საგანი, აღნიშნა დიაკონმა.
უმე-ის პროტოდიაკონმა და ყოფილმა დეპუტატმა ვადიმ ნოვინსკიმ თავის ვებსაიტზე კომენტარი გააკეთა სახელმწიფოს მიერ ლავრის მახლობელი და შორეული მღვიმეების ფაქტობრივი დაკავების შესახებ, ასევე გამოქვაბულების სიწმინდეების "შესწავლის" კომისიის მუშაობაზე.
მან მომხდარს დღევანდელი ხელისუფლების „ნეობოლშევიკური არსის“ გამოვლინება უწოდა. მისივე თქმით, ინსპექციის ფორმულირებაშიც არის ცინიზმი და აშკარა მკრეხელობა.
აპირებენ თუ არა ჩინოვნიკები დადგენას სიწმინდეების საეკლესიო წარმომავლობის დადგენას? თუ არის ამოცანა, დაყოს ღირსი გამოქვაბულები "ჩვენებად" და "სხვებად"? - კითხულობს ნოვინსკი. მან გაიხსენა, რომ შორეულ გამოქვაბულებში ინახება კიევისა და გალიციის წმინდა მოწამე მიტროპოლიტის ვლადიმერის (ბოგოიავლენსკის) ნაწილები, რომელიც მოკლეს 1918 წელს. "ნამდვილად ამზადებს თუ არა მთავრობა დნმ-ის ტესტებს სიწმინდეების "უკრაინულობის" დასადგენად?" – ეკითხება პროტოდიაკონი.
"სახელმწიფო აშკარად ცდილობს დაუპირისპირდეს ეკლესიას, როგორც ამას აკეთებდნენ ბოლშევიკები. 1922 წელს მათ უკვე წამოიწყეს კიევ-პეჩერის წმინდანთა ნაწილების "შემოწმება", შემდეგ კი საბჭოთა ხელისუფლების მთელი პერიოდის განმავლობაში მათ არაერთხელ შეეხნენ", - აღნიშნა მღვდელმა.
მისი აზრით, ღირსი გამოქვაბულის წმინდანების უხრწნელობა სიწმინდის ნიშანია და არა სამეცნიერო კვლევის საგანი. „აქედან გამომდინარე, ღირსი მღვიმეების წმინდანთა ნაწილები არ არის „ნარჩენები“ ლაბორატორიული ექსპერიმენტებისთვის. „ეს არის წმინდა ადგილი“, ხაზგასმით აღნიშნა მან. „დღეს, ლავრაში, უკრაინის ხელისუფლება მოქმედებს არა მხოლოდ კანონიკური უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ. ”ისინი გმობენ და დასცინიან სრულიად მართლმადიდებლობას ”, - თქვა ნოვინსკიმ.
მან იმედი გამოთქვა, რომ უკრაინის ხელისუფლების ქმედებებს მოჰყვება რეაქცია ყველა ადგილობრივი ეკლესიის მხრიდან და გააფრთხილა: „ხელისუფლება თავისი თავხედობით უკრაინას ახალ უბედურებასა და ტანჯვას მოუტანს, უფალს და ეკლესიას, როგორც მის ქმნილებას, უპირისპირდება“.
ჩვენ შეგვიძლია მხოლოდ ვილოცოთ უკრაინისთვის და მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის, რომ დაბრუნდეს ჩვენს მიწაზე. ”და ვინც აირჩია ღმერთის წინააღმდეგ ბრძოლის გზა, მათ თავად განსაზღვრეს ბედი”, - დაასკვნა ნოვინსკიმ.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ბერძენმა ღვთისმეტყველმა მიმართა ეკლესიების მეთაურებს ლავრაში მკრეხელობის გამო.