ჩერკასკელმა მოწყალების დებმა მხარი დაუჭირეს კიევო-პეჩერის ლავრის საძმოს
ჩერკასის ეპარქიის მართას და მარიამის მონასტრის მოწყალების დები. ფოტო: Черкасский паломник ჩერკასის ეპარქიის მართას და მარიამის მონასტრის მოწყალების დები. ფოტო: Черкасский паломник
მართას და მარიამის სავანის დედები იმედს გამოთქვამენ, რომ წმინდა ნაწილები და ლავრა მართლმადიდებელ მორწმუნეებს მალე დაუბრუნდება.
უმე-ს ჩერკასკის ეპარქიის მართა და მარიამის სავანის დედებმა ჩაიწერეს მიმართვა, რომელიც შეიცავს კიევო-პეჩერის ლავრის საძმოსა და ბინადართა მხარდამჭერ  სიტყვებს. ვიდეო გამოქვეყნებულია ტელეგრამ-არხზე  «Черкасский паломник».
მათი სიტყვებით, პარასკევს, 28 მარტს, მომხდარმა მოვლენებმა ააღელვა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ყველა მორწმუნე.
„ის, რაც დღეს ხდება ჩვენი ეკლესიის მიმართებით, მოგვაგონებს კომუნისტთა ქმედებებს 1920-იან წლებში. ჩვენს დროში უნდა გვახსოვდეს პავლე მოციქული სიტყვები, რომელიც ამბობს: „ვისაც სურს ღვთისმოსაობით ცხოვრობდეს ქრისტე იესოში, ჩემსავით დევნილი იქნება”. ეს სიტყვები ადასტურებს იმას, რომ დევნა არის ჭეშმარიტი ქრისტიანული ცხოვრების ნიშანი”, - თქვეს მათ.
მართა და მარიამის სავანის დები, ღვთის ნების მსასოებლები, გამოთქვამენ იმედს, რომ წმინდა ნაწილები და ლავრა მალე მართლმადიდებელ მორწმუნეებს დაუბრუნდება.
„კიევო-პეჩერის ლავრის წმინდანებო, ევედრეთ ღმერთსა ჩვენთვის!“ - დაასრულეს მოწყალების დებმა.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ს პროტოდიაკონმა და ყოფილმა სახალხო დეპუტატმა ვადიმ ნოვინსკიმ კომენტარი გააკეთა ლავრის ახლო და შორეული მღვიმეთა  სახელმწიფოს მიერ ფაქტიურ მიტაცებაზე, აგრეთვე პეჩერელი ღირსი მამების წმინდა ნაწილების „კვლევაზე“: „ლავრაში მკრეხელობით ხელისუფლება მთელ ქვეყანას აგდებს განსაცდელში“.