2025 წლის 28 მარტს, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ (სნიგირევმა) გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 58-ე რეგულარული სესიის დროს ისაუბრა გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის უკრაინის შესახებ მოხსენების დღის წესრიგის საკითხზე, იუწყება The Public Advocacy ვებგვერდი.
გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს პრეზიდენტის იურგ ლაუბერის, გაეროს უმაღლესი კომისრის ფოლკერ თურქის, გაეროს წევრი ქვეყნების დიპლომატების და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლების თანდასწრებით, მიტროპოლიტმა გამოაცხადა, რომ უკრაინაში ჩადენილი იყო დანაშაული უმე-ის მორწმუნეების წინააღმდეგ, კერძოდ, უმე-ის საკათედრო ტაძრის ძალადობრივი ჩამორთმევა, ფულის და სხვა ქონების ჩამორთმევა. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ტაძარი არის უმე-ის ჩერკასიის ეპარქიის რეგისტრირებული საკუთრება, რაც დასტურდება დოკუმენტებით.
თუმცა, დანაშაულის სამართლებრივად აშკარა ფაქტის მიუხედავად, ტაძარი არა მხოლოდ წაართვეს, არამედ ხელისუფლებამ გადასცა სხვა კონფესიის - "უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის" წარმომადგენლებს, რომლებიც ღიად მართავენ რელიგიურ ღონისძიებებს.
ეპისკოპოსმა მოუწოდა გაეროს სპეციალურ მომხსენებლებს, გაეროს უმაღლეს კომისარს და გაეროს წევრი ქვეყნების დიპლომატებს, დაეხმარონ შეეჩერებინათ მასობრივი დანაშაულები უმე-ის მორწმუნეების წინააღმდეგ და გააკეთა შემდეგი წინადადება: უკრაინაზე სამშვიდობო მოლაპარაკებების დაწყებასთან დაკავშირებით, ამ საქმეში სამართლიანობის აღდგენა და ტაძრის კანონიერი მფლობელისთვის დაბრუნება შეიძლება იყოს პირველი ნაბიჯი უკრაინაში უმე-ის დევნის დასასრულისა და სახელმწიფოს ადამიანის უფლებების პატივისცემისკენ.
გაეროს ადამიანის უფლებათა დაცვის უფლებათა დაცვის ორგანიზაციამ 58-ე სესიაზე, ადამიანის უფლებათა დაცვის ორგანიზაციამ, გაეროს დოკუმენტაციის ცენტრის ვებგვერდზე გამოაქვეყნა წერილობითი განცხადება ჩერკასში ტაძრის აღების შესახებ, კერძოდ მიტროპოლიტ ფეოდოსის (სნიგირევის) მკვლელობის მცდელობის შესახებ, რომელიც ბევრს სჯეროდა, რომ მძიმე დაზიანებები მიაყენა უკრაინელებს მართლმადიდებელი ეკლესია საკათედრო კომპლექსიდან ფულის და სხვა ქონების მოპარვის შესახებ.
საკათედრო ტაძრის იძულებით აღების საქმის დეტალური აღწერა შეტანილი იქნა გაეროს ეკონომიკურ და სოციალურ საბჭოსთან საკონსულტაციო სტატუსის მქონე უფლებადამცველი ორგანიზაციების ერთობლივ წერილობით განცხადებაში და გავრცელდა გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 58-ე სესიის მონაწილეებს თემაზე „ადამიანის უფლებათა სიტუაციები, რომლებიც საჭიროებს გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს ყურადღებას“ დებატების დროს.
განცხადების სრული ტექსტი ხელმისაწვდომია გაეროს დოკუმენტაციის ცენტრის ვებსაიტზე მითითებით A/HRC/58/NGO/111.
ადამიანის უფლებების დაცვის საქმეზე მუშაობა ჩერკასში უმე-ის წმინდა მიქაელის ტაძრის დაკავების საქმეზე გაგრძელდება საერთაშორისო სასამართლოებში, გაეროს სპეციალურ პროცედურებში, ასევე სხვადასხვა დონეზე დიპლომატიური და პოლიტიკური დიალოგის დროს.
ჩვენი უფლებადამცველი იურისტები განსაკუთრებულ ყურადღებას დაუთმობენ სანქციების საკითხს უკრაინის ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და პოლიტიკოსების მიმართ, რომლებმაც ჩაიდინეს ადამიანის უფლებების დარღვევა ამ საქმეში და ვერ უზრუნველყოფდნენ ქონების სამართლიანად დაბრუნებას მისი კანონიერი მფლობელისთვის.
მჟკ ადრე წერდა, რომ გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (OHCHR) 31 დეკემბრის მოხსენების თანახმად, უკრაინაში ვითარების შესახებ 2024 წლის სექტემბრიდან ნოემბრის ჩათვლით, უკრაინამ ვერ გაამართლა რელიგიური ორგანიზაციების, მათ შორის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის, დაშლის ზომების აუცილებლობა და პროპორციულობა.