დიდი მარხვის მეოთხე კვირას კიევ-პეჩერის ლავრაში შედგა არქიმანდრიტ მარკოზის (კუშტანის) რახივის ეპისკოპოსად კურთხევა. წირვას უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრე ხელმძღვანელობდა, იუწყება უმე-ის პრესსამსახური.
საზეიმო საღმრთო ლიტურგია 2025 წლის 30 მარტს, წმინდა იოანე კლიმაკუსის ხსენების დღეს, კიევ-პეჩერის ლავრის ტერიტორიაზე, მღვიმელი წმინდა აღაპიტის ეკლესიაში გაიმართა.
ახლად ხელდასხმული ეპისკოპოსი მარკოზი (კუშტანი) ხუსტის ეპარქიის ვიკარის მოვალეობას შეასრულებს. მისი არჩევის გადაწყვეტილება 2025 წლის 19 მარტს კრებაზე მიიღო უმე-ის წმიდა სინოდმა. ტრადიციის თანახმად, ლიტურგიის დაწყებამდე ეპისკოპოსობის კანდიდატმა აღიარა მართლმადიდებლური სარწმუნოება და აღთქმა დადო საეკლესიო ტრადიციისა და კანონის დაცვაზე.
საეპისკოპოსო კურთხევაში მონაწილეობა მიიღო თერთმეტმა ეპისკოპოსმა, მათ შორის ხუსტის ეპარქიის მმართველმა ეპისკოპოსმა, მიტროპოლიტმა მარკოზმა.
ღვთისმსახურების დროს აღევლინა სპეციალური ლოცვები უკრაინის მიწაზე მშვიდობისთვის, პატიმრების განთავისუფლებისთვის, ავადმყოფების განკურნებისთვის და უსახლკაროთათვის.
წირვა-ლოცვაზე წინამძღვარმა ასევე შეასრულა კიევის სასულიერო სემინარიის კურსდამთავრებული ილია ნიჩიპორუკის დიაკვნად კურთხევა.
წირვის დასრულების შემდეგ, ახლადდანიშნული ეპისკოპოსის წინაშე მეუფის კვერთხის წარდგენის ტრადიციული ცერემონია გაიმართა. მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ ეპისკოპოს მარკოზს სიტყვებით მიმართა.
თავის სიტყვაში წინამძღვარმა ახლად ხელდასხმულ ეპისკოპოსს შეახსენა საეპისკოპოსო მსახურების სიმაღლისა და პასუხისმგებლობის შესახებ: „ამიერიდან თქვენ მოწოდებულნი ხართ უფრო მეტად, ვიდრე ადრე, გახდეთ ადამიანთა სულების მეთევზეები, იხსნათ ისინი ეშმაკისა და ცოდვის ძალისგან და გახდეთ ღვთის შვილები’’.
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ თვინიერება, თავმდაბლობა და მორჩილება სულიერი წინამძღოლების საუკეთესო თვისებაა და მოუწოდა ეპისკოპოსს, გახდეს ხალხისთვის „საკუთარი ღვთისმოსავი ცხოვრების მაგალითი“.
„არც ძალაუფლების სურვილი, არც დიდების სურვილი და არც კომფორტისკენ სწრაფვა არ უნდა გახდეს მამოძრავებელი ძალა თქვენი ქმედებების უკან. „ეს შეიძლება იყოს მხოლოდ სიყვარული: სიყვარული ღმერთისა და ხალხის მიმართ“, - აღნიშნა უნეტარესმა.
მისმა უნეტარესმა განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო ეკლესიას განსაცდელების თემას: „პატივცემული იოანე ვიშენსკის სიტყვით, ჭეშმარიტი ეკლესიის მთავარი ნიშანი სწორედ ის არის, რომ ის ყოველთვის იდევნება და სწორედ დევნაა, როგორც წმიდა გრიგოლ ღვთისმეტყველი ამბობს, ტანჯვით ეკლესიას კიდევ უფრო ადიდებს“.
ამის შემდეგ რახივის ეპისკოპოსმა მარკოზმა მორწმუნეებს პირველი მწყემსი კურთხევა მისცა. ხუსტის ეპარქია არის უმე-ის ერთ-ერთი უდიდესი ეპარქია ტრანსკარპატების რეგიონში. ვიკარ ეპისკოპოსის დანიშვნა რეგიონში სამრევლოების რაოდენობისა და აქტიური საეკლესიო ცხოვრების ზრდის მტკიცებულებაა.