უნგრეთის პარლამენტი. ფოტო: Турнавигатор უნგრეთის პარლამენტი. ფოტო: Турнавигатор
ევროპის ოცზე მეტმა ქვეყანამ და ავსტრალიამ ერთობლივ განცხადებაში გამოხატეს შეშფოთება უნგრეთის ბავშვთა დაცვის ახალ კანონთან დაკავშირებით, რომელიც კრძალავს არასრულწლოვანთათვის ჰომოსექსუალიზმის სურათების გავრცელებას ან პროპაგანდას, იუწყება European Pravda.
ეს კანონი ფაქტობრივად კრძალავს გეი აღლუმებს, რადგან ისინი ხელს უწყობენ ლგბტ იდეოლოგიას.
განცხადებაში, ევროპის 21 ქვეყნის და ავსტრალიის საელჩოებმა აღნიშნეს, რომ უნგრეთში მიღებული კანონით სავარაუდოდ „შეიძლება შეიზღუდოს მშვიდობიანი შეკრების უფლება და გამოხატვის თავისუფლება“.
„ჩვენ ვიღებთ ვალდებულებას, პატივი ვცეთ, დავიცვათ და შევასრულოთ ყველა ადამიანის ადამიანის უფლებები და ფუნდამენტური თავისუფლებები, განურჩევლად სექსუალური ორიენტაციის, გენდერული იდენტობისა და სექსუალური მახასიათებლებისა, და ვებრძოლოთ ამ ნიშნით დისკრიმინაციას“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
განცხადებას ხელს აწერენ ავსტრალიის, ავსტრიის, ბელგიის, დიდი ბრიტანეთის, დანიის, ესტონეთის, ირლანდიის, ისლანდიის, ესპანეთის, ლატვიის, ლიტვის, ლუქსემბურგის, ნიდერლანდების, გერმანიის, ნორვეგიის, პოლონეთის, სლოვენიის, ფინეთის, საფრანგეთის, ჩეხეთის, შვეიცარიისა და შვედეთის საელჩოები.
შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის 17 მარტს უნგრეთის პარლამენტმა მიიღო ცვლილება, რომელიც ეხება რამდენიმე კანონს, მათ შორის სამოქალაქო კოდექსს და ადრე მიღებულ კანონებს შეკრების თავისუფლების შესახებ. ერთ-ერთი ცვლილება კრძალავს „ბავშვთა დაცვის კანონის დარღვევით შეკრების ჩატარებას“ და რეგიონულ ხელისუფლებას ავალდებულებს მსგავსი ღონისძიებების აკრძალვას.