სინოდი რუმინული ეკლესიის განცხადება გააკეთა სურვილის შესახებ „დააბრუნოს“ ზოგიერთი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის თემები.
31 March 18:18
კონფერენციის დარბაზი რუმინული პატრიარქიის. ფოტო: ბასილიკა კონფერენციის დარბაზი რუმინული პატრიარქიის. ფოტო: ბასილიკა
Mai mulți preoți bucovineni ai UOC, temându-se de o posibilă preluare din partea PCU, sunt pregătiți să treacă la Patriarhia Română.
27 მარტი 2025 წელს, რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის სხდომაზე, რუმინეთის პატრიარქატმა განაცხადა, რომ ზოგიერთი რუმინული მართლმადიდებელი თემის სურვილი აქვს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (უ.პ.ც.) სტრუქტურაში გაწვდოს, იტყობინება საინფორმაციო პორტალი Basilica.
რუმინეთის ეკლესიის სინოდმა "იმედი და კურთხევა მიიღო, რომ ზოგიერთი რუმინული მართლმადიდებელი თემის სურვილი უკრაინაში დაბრუნდეს რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ქვეშ", - ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც იტყობინება რუმინული რესურსი BucPress, ეს გადაწყვეტილება მიღებულია ბოლო დროს რუმინელი მორწმუნეების და სასულიერო პირების მიმართვებზე, რომლებიც უკრაინის ჩერნოვიცკის რეგიონიდან დაბრუნების სურვილს გამოთქვამენ რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის юрисდიქციის ქვეშ. გამოცემა იტყობინება, რომ 2024 წლის აგვისტოში, სამი უ.პ.ც. ეკლესია ჩერნოვიცკში მოიწვია რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის დამფუძნებელი კრება უკრაინის მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად. 2024 წლის 28 აგვისტოს მათ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკისთვის წარუდგინეს საჭირო დოკუმენტაცია რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის უკრაინაში სამართლებრივი რეგისტრაციისთვის. თუმცა, უკრაინის ხელისუფლებამ ოფიციალური პასუხი არ გასცა ამ რელიგიური სტრუქტურის რეგისტრაციის შესახებ, მიუხედავად იმისა, რომ თითქმის შვიდი თვე გავიდა დოკუმენტების წარდგენიდან.
2024 წლის ოქტომბერში რუმინეთის ეკლესიამ გამოაცხადა, რომ შეწუხებულია რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის უკრაინაში სამართლებრივი აღიარების დაგვიანების გამო, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ის აკმაყოფილებს უკრაინის კანონმდებლობით გათვალისწინებულ ყველა პირობას. ამავე დროს, წმინდა სინოდმა დაამტკიცა მიმართვების გაგრძელება რუმინეთის და უკრაინის სახელმწიფო ორგანოების მიმართ ამ სიტუაციის გადასაჭრელად.
2025 წლის 28 თებერვალს, რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის რეგისტრაციის ინიციატივური ჯგუფი მიმართა ზელენსკის თხოვნით, რომ ჩარეულიყო და გაათავისუფლებინა სამართლებრივი აღიარების პროცესი. ამ კონტექსტში, ჩიპრიან ოლინიჩი, რუმინეთის მთავრობის რელიგიათა სახელმწიფო მდივანი, შეხვდა გესს-ის ხელმძღვანელს ვიქტორ ელენსკის.
მაგრამ ელენსკიმ შესთავაზა, რომ ასეთი სტრუქტურა შექმნილიყო პ.ც.უ.-ის ფარგლებში. როგორც წერს BucPress, რუმინული უ.პ.ც. ეკლესიებმა უარი თქვეს.
როგორც ცნობილი გახდა 2025 წლის 25 მარტს გამოქვეყნებული მიტროპოლიტ ლონგინის მიმართვიდან, हाल ही में, Господის აღდგომის ტაძარში, რომელიც ცხელი ურბანაში მდებარეობს, გაიმართა "პატარა რაოდენობის" რუმინულენოვანი სასულიერო პირების შეხვედრა ჩერნოვიცკო-ბუკოვინის ეპარქიიდან. არქიეპისკოპოსის წერილის კონტექსტიდან გამომდინარე, ეს სასულიერო პირები განიხილავდნენ რუმინულ პატრიარქატში გადასვლას, რის გამოც მიტროპოლიტ ლონგინმა მათ ემოციურად გაწვრთნა.
„მეც მიკვირს, რომ ახლა, დიდი მარხვის პერიოდში, როდესაც ჩვენ უნდა ვიმყოფებოდეთ ლოცვაში და სინანულში, სასულიერო პირებმა გადაწყვიტეს, რომ სხვა პატრიარქატში გადავიდნენ, რათა აღარ იყვნენ ჩვენს კანონიკურ უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში, რომელსაც ხელმძღვანელობს ბლაჟენე მიტროპოლიტ ონუფრიუ“, - დაწერა მიტროპოლიტმა.
მის მიმართვაში არის მოწოდება სასულიერო პირების მიმართ დარჩნენ უ.პ.ც.-ს ერთგულები: „პატრიოტი არ ნიშნავს, რომ უნდა ღალატობდე შენს ეკლესიას და უფალს! თქვენ დააზარალეთ ჩვენი წინამძღოლი, ბლაჟენე ონუფრი, და დაჭერით მისი გული ღალატის დანაშაულით“.
მიტროპოლიტ ლონგინმა ასევე გააფრთხილა განხეთქილების შედეგების შესახებ: „ძალიან მძიმე ცოდვაა იმათთვის, ვინც ქრისტეს ეკლესიას განხეთქილებას აყენებს, ვერ გაწმენდს არც მახვილმოწამეობრივი სისხლი. და არასოდეს ჩვენი მშვენიერი მორწმუნე ბუკოვინა არ გაპატიებთ მძიმე ცოდვას განხეთქილების“.
მან ასევე განაცხადა, რომ ცნობილია იმ ადამიანების სახელები, რომლებმაც „სხვა ხელებით ცეცხლი გააჩინეს“, და დაემუქრა, რომ მათ გამოავლენს, თუ საჭირო იქნება.
როგორც ცნობილი გახდა СПЖ-ის წყაროებიდან, რუმინეთის ეკლესიაში გადასვლა გადაწყვიტა 26 სასულიერო პირმა უ.პ.ც.-დან ბუკოვინიდან, მათ შორის არიან უკრაინელებიც. ეს გადაწყვეტილება მიიღეს, რადგან მათი ტაძრებს ემუქრება პ.ც.უ.-ის მიერ დაკავება. მიტროპოლიტ ლონგინის მიმართვის შემდეგ, 6 მათგანმა შეცვალა გადაწყვეტილება.