უმე-ის ეპარქია დაჯარიმდა ვლადიმირის ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის დაუცლელობის გამო
გადაწყვეტილება მორწმუნეების განდევნის შესახებ უმე-ის ვლადიმირ-ვოლინსკის ეპარქიის საკათედრო ტაძრიდან კვლავ შეიძლება გასაჩივრდეს უზენაეს სასამართლოში.
2025 წლის 31 მარტს სახელმწიფო აღმასრულებელი სამსახურის წარმომადგენლები ეწვივნენ ვლადიმირში უმე-ის მიძინების საკათედრო ტაძარს და ოფიციალურად გააფრთხილეს ვლადიმირ-ვოლინის ეპარქია შენობის გათავისუფლების აუცილებლობის შესახებ. იუწყება გამომცემლობა Bug.
გამოცემის ცნობით, ვლადიმერ-ვოლინსკის ეპარქია საკათედრო ტაძრის არ დაცლის გამო უკვე დაჯარიმდა.
შემდეგი ნაბიჯი შეიძლება იყოს იძულებითი გამოსახლება, ამბობენ ჟურნალისტები.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, რივნის ჩრდილო-დასავლეთის სააპელაციო ეკონომიკურმა სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება ვლადიმირის მიძინების ტაძრიდან უმე-ის რელიგიური თემის განდევნა მოხდეს. გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს უზენაეს სასამართლოში.