ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ფოტო: Фейсбук Черкасской епархии ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ფოტო: Фейсбук Черкасской епархии
მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ, «Черкасскому паломнику» მიცემულ კომენტარში, გამოთქვა თავისი პოზიცია კიევ-პეჩერის ლავრაში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით და მორწმუნეებს სიმშვიდისკენ და წმინდანების შუამავლობის რწმენისკენ მოუწოდა.
მიტროპოლიტ ფეოდოსის თქმით, თავად გამოქვაბულების წმინდა მამებს შეუძლიათ თავიანთი სალოცავის და მორწმუნეების დაცვა. "დღეს მღვიმეების ღირს მამებს ჩვენი დახმარება და დაცვა არ სჭირდებათ. ისინი თავად დაგვიცავენ. ისინი ძალიან მალე დაგიცავენ. უბრალოდ, ვინც ახლა ძვრება მათ სიწმინდეებზე, არ ესმით მათი ძალა და უფლება ჩვენს მიწაზე. ასევე, სხვათა შორის, მათ სულიერ წინამორბედებს 1922 და 1941 წლებში ეს არ ესმოდათ.
მან გაიხსენა, რომ რამდენიმე წლის წინ, როდესაც ქვეყანაში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სრულმასშტაბიანი დევნა იწყებოდა და ლავრის მაცხოვრებლები ჯერ კიდევ სკეპტიკურად იცინოდნენ კითხვებზე იმის თაობაზე, დაუშვებდა თუ არა ხელისუფლება ზემო ლავრას ეკლესიასა და მეუ-ს შორის გაყოფას, მან მოისმინა გაფრთხილება ერთი საერო, მაგრამ გონივრული ადამიანისგან: "ოღონდ ისინი არ შეეხონ მღვიმეებს და სიწმინდეებს. ეს ტრაგიკულად დასრულდება." ტრაგიკულად ღვთისმგმობებისთვის.
"ჩვენ ყველანი უკვე საკმარისად ვიტანჯებით მათი უკანონობისა და დაუსჯელობისგან. მაგრამ ჩვენ ვერაფერს ვიზამთ. მაგრამ წმინდანებს, ჩვენგან განსხვავებით, შეუძლიათ", - ხაზგასმით აღნიშნა ეპისკოპოსმა. ეპისკოპოსმა ასევე მოიყვანა სვიატოგორსკის ლავრის წინამძღვრის, მიტროპოლიტ არსენის სიტყვები, რომელმაც დაპატიმრებამდე ცოტა ხნით ადრე, მორწმუნეთა ტირილისა და ჩივილების საპასუხოდ თქვა: ”ბოლო სიტყვა იქნება კიევის გამოქვაბულების მხცოვანების”.
„ახლა კი დევნილები აიძულებენ მეუფეებს სწრაფად თქვან ეს სიტყვა. მეუფეების იმედი დავამყაროთ. "და უკანონოებმა უფრო სწრაფად აკეთონ თავიანთი საქმე..." - დაასკვნა მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ.