ერმაკი, ბერნსი და ებრაელები. ფოტო: сайт ОП ერმაკი, ბერნსი და ებრაელები. ფოტო: сайт ОП
2025 წლის 31 მარტს ამერიკელი პასტორი მარკ ბერნსი, რომელსაც უკრაინის მთავარმა რაბინმა აზმანმა „ტრამპის პირადი სულიერი მრჩეველი“ უწოდა, პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელს ანდრიი ერმაკს შეხვდა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ერმაკის მოადგილეები ირინა ვერეშჩუკი და იგორ ბრუსილო, მრჩეველი დარია ზარივნაია და მოშე ასმანი მის თანმხლებ ებრაელებთან ერთად.
იერმაკმა ბერნსს აცნობა ჯედასა და რიადში უკრაინულ და ამერიკულ გუნდებს შორის მოლაპარაკების შედეგების შესახებ და ასევე დაარწმუნა დონალდ ტრამპის პატივისცემაში.
იგორ ბრუსილომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბერნსის ვიზიტი ბუჩას წმინდა ანდრიას ეკლესიაში "უკიდურესად სიმბოლურია", რადგან "იგი რუსი ოკუპანტების მიერ მშვიდობიანი მოსახლეობის მასობრივი მკვლელობის ადგილი გახდა". ბრიუსილომ არ დააკონკრეტა როდის და რა ვითარებაში მოხდა მკვლელობები წმინდა ანდრიას ეკლესიაში.
"ეს მკვლელობები თავად მოსკოვის პატრიარქმა აკურთხა. შესაძლებელია თუ არა წარმოვიდგინოთ, რომ ერთმა ქრისტიანმა აკურთხოს სხვა ქრისტიანების მკვლელობა? ეს არის პუტინის ეკლესია, რომელიც მილიონი წლით არის მოშორებული ქრისტიანობას, ჭეშმარიტ მართლმადიდებლობას", - თქვა იერმაკის მოადგილემ.
ბერნსმა დაარწმუნა, რომ „აცნობებს პრეზიდენტ ტრამპს ყველაფერს, რასაც ხედავს უკრაინაში“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უკრაინაში „ტრამპის სულიერი მენტორი“ უკრაინაში რელიგიური თავისუფლების დაცვაში დაარწმუნეს.