დუბოვსში, ბუკოვინაში, ბალახიანმა ხალხმა დაიპყრო უმე-ის ეკლესია
ჩერნივცის ოლქის სოფელ დუბოვსში, სასულიერო პირებმა და მეუ-ს წარმომადგენლებმა, ბალკლავებში მყოფ ბოევიკებთან ერთად, დაიკავეს უმე-ის მიძინების ეკლესია. მორწმუნეები შემთხვევის ადგილიდან პირდაპირ ეთერში გადასცემენ მიმდინარე მოვლენებს.
მათი ინფორმაციით, საღამოს, დაახლოებით 17:00 საათზე, 2025 წლის 1 აპრილს, საკურთხევლის ტერიტორიაზე შეიჭრნენ მეუ-ს თავდამსხმელები, „ბანდერას ტრიდენტის“ არასრულწლოვანი ბოევიკების თანხლებით. მორწმუნეები ამბობენ, რომ ახალგაზრდები ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონიდან ჩამოიყვანეს.
ბოევიკებმა ალყა შემოარტყეს და გადაკეტეს ეკლესია. გალავანთან შეიკრიბნენ მართლმადიდებლები და სასულიერო პირები.
თემის მოძღვარი დეკანოზი პეტრე ზელენიუკი შვილთან, დეკანოზ იოანესთან ერთად ტაძარში მსახურობს. მამა იოანე იყო ივანო-ფრანკოვსკის უმე-ის საკათედრო ტაძრის სასულიერო პირი. ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიის მთავარი ეკლესიის სასტიკი დაპყრობის შემდეგ იგი გადავიდა მამის სოფელში, მღვდლის დასახმარებლად.
დანაშაულის ადგილზე პოლიცია იმყოფება, მაგრამ სიტუაციაში არ ერევა.
როგორც მჟკ-მა კავშირმა დაწერა, ბუკოვინას სოფელ დუბოვსის მიძინების საზოგადოებამ მიმართა აშშ-ს მთავრობას, პირადად ვიცე-პრეზიდენტს ჯ.დ. ვენსს, გაეროს ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის ჯგუფს და ეუთო-ს მეუ-ს მიერ მათი ეკლესიის ჩამორთმევის საფრთხის გამო. მორწმუნეებმა განაცხადეს, რომ 2025 წლის 26 იანვარს, მეუ-ის რამდენიმე აქტივისტმა მოაწყო შეხვედრა სოფელში გადასვლის შესახებ. როდესაც მრევლი მხოლოდ შეხვედრის მონაწილეებად დარეგისტრირდა, ორგანიზატორებმა შეაგროვეს დოკუმენტები და ყოველგვარი ხმის მიცემის გარეშე გაუჩინარდნენ.