ჩერკასის ჩინოვნიკმა უმე-ის მორწმუნეებს მტრები უწოდა და ეკლესიების წართმევისკენ მოუწოდა
ჩერკასის პატრონაჟის სამსახურის უფროსი ნიკოლოზ დობროვოლსკი (მარჯვნივ). ფოტო: 18000 ჩერკასის პატრონაჟის სამსახურის უფროსი ნიკოლოზ დობროვოლსკი (მარჯვნივ). ფოტო: 18000
ჩერკასში, ოფიციალური პირი ითხოვს უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევას და მორწმუნეებს უწოდებს "რაშისტ და მოსკოვის ნაძირლებს".
მესენჯერში  და ვაიბერის ჯგუფში "ჩერკასის რეგიონის მოხალისეები", ჩერკასის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა უმე-ის მორწმუნეებს უწოდა მტრები და სეპარატისტები და მოუწოდა აქტივისტებს დაეპყროთ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეკლესიები.
საკრებულოს თანამდებობის პირმა, რომელიც კორესპონდენციაში რეგისტრირებულია, როგორც "მიკოლა მიხაილოვიჩ მისკრადა" (შესაძლოა გულისხმობდა მიკოლა დობროვოლსკის, "პატრონაჟის სამსახურის" განყოფილების ხელმძღვანელს) დაწერა ქალაქში უმე-ის ეკლესიების დაკავების გეგმების შესახებ.
"ხვალ დაგეგმილია ბოლო ბასტიონის აღება ჩერკასიაში! ბრძოლა რასისტ ნაძირალებთან და მოსკოვის ნაძირალებთან. "აღდგომას აღვნიშნავთ ჩერკასში, მოსკოვის მღვდლებისგან თავისუფალნი", - ნათქვამია შეტყობინებაში. მან ასევე მიუთითა უმე-ის ეკლესიების კონკრეტული მისამართები, სადაც უნდა შეიკრიბონ მონაწილეები: ”მეგობრები, რომლებიც ცხოვრობთ სამხრეთ-დასავლეთ რეგიონში, მოდით პრორუსულ მოსკოვის ეკლესიაში, რომელიც მდებარეობს სობკოს ხეივანთან (პუტეიკა). მათთვის, ვინც უფრო ახლოსაა მითნიცაში, მობრძანდით ეკლესიაში ჟივჩიკის სანაპიროზე.”
მეორე გზავნილში მან მოუწოდა „გამონახონ ერთი საათი, მოვიდეს და დავეხმარო რუსული სულის მოშორებაში“. მისი თქმით, „მხოლოდ თქვენი დახმარებით ჩერკასი გახდება უკრაინის პირველი ქალაქი მოსკოვის მღვდლების გარეშე“.
ოფიციალურმა თანამდებობის პირმა ასევე უწოდა უმე-ის მრევლს „მტრები და სეპარატისტები“: „სამწუხაროდ, ჩვენ გვყავს აშკარა და ფარული სეპარატისტები, აგენტები, მტრები. აშკარაა მოსკოვის ეკლესია და მისი FSB მღვდლები“.
ნიკოლაი მიხაილოვიჩმა ასევე დაწერა, რომ უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევა დაგეგმილია დილის 11 საათზე და ეს არის "უც", ანუ "ცენტრის" ბრძანება (ალბათ ქალაქის ხელმძღვანელობისგან).
მოხსენებებში ასევე ნათქვამია, რომ ეკლესიების მეუ-ში „გადაცემის“ გამოცხადების შემდეგ, სამოქმედო მონაწილეები გეგმავენ „ლოცვითი მსახურების“ ჩატარებას.