მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ ისაუბრა ჩერკასის უმე-ის ეკლესიების დაგეგმილ ხელში ჩაგდებაზე
ეპისკოპოსმა ფეოდოსიმ მოუწოდა სასულიერო პირებს და მრევლს გაერთიანდნენ და „დაიცვან წმინდა ადგილი ბარბაროსებისგან“.
2025 წლის 1 აპრილს, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ განაცხადა, რომ სხვადასხვა წყაროდან გამომდინარე, მეუ-ს მხარდამჭერები, უსაფრთხოების ძალების მხარდაჭერით, უახლოეს მომავალში შესაძლოა შეეცადონ ძალით აიღონ ორი ეკლესია ჩერკასში.
ამჯერად საუბარია ქალაქ ჩერკასის წმინდა ანდრია პირველწოდებულისა და ქრისტეს შობის ეკლესიებზე.
იერარქი იტყობინება, რომ რიგ საბიუჯეტო დაწესებულებებში თანამშრომლები გაფრთხილებულნი იყვნენ დილით უმე-ის ეკლესიების წინააღმდეგ აქციებში მონაწილეობის მისაღებად. მუშებს უარის შემთხვევაში ემუქრებიან შესაძლო გათავისუფლებით.
შესაძლო თავდასხმა მოხდეს უახლოეს დღეებში. როგორც კი ზუსტი დღე და დრო გახდება ცნობილი, ჩერკასის მართლმადიდებლურ საზოგადოებას დაუყოვნებლივ ეცნობება.
ეპისკოპოსმა ფეოდოსიმ მოუწოდა სამღვდელოებასა და მრევლს გაერთიანდნენ და „დაიცვან წმინდა ადგილი ბარბაროსებისგან“.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს ეკლესიები და მათ ქვეშ არსებული მიწის ნაკვეთები არის უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის ადმინისტრაციის საკუთრება და აქვს ყველა საჭირო იურიდიული დოკუმენტი.
„არც ერთი ეგრეთ წოდებული „საზოგადოება“ არასოდეს ჰქონია ამ ეკლესიებს და არ აქვს მათზე უფლება“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მიტროპოლიტმა გაიხსენა, რომ ეკლესიების უკანონო მიტაცება დანაშაულია და ამ ქმედებებზე პასუხისმგებლობა დაეკისრება არა მხოლოდ ორგანიზატორებს, არამედ ყველა მონაწილეს.
ეპისკოპოსმა ასევე აღნიშნა, რომ ჩერკასის მორწმუნეები არ აპირებენ უმოქმედოდ დარჩენას: „ჩვენ არ დავთმობთ ჩვენს წმინდა ადგილებს! გვახსოვს, როგორ აიღეს ტაძარი, რომელიც ახლა ცარიელია. დამპყრობლებმა უკვე შეურაცხყვეს ჩვენი საზოგადოება. გონს მოდი და გეშინოდეთ ღმერთის!