აღდგომის მსახურება 2024 წელს. ფოტო: პრეს-ს služba УПЦ აღდგომის მსახურება 2024 წელს. ფოტო: პრეს-ს služba УПЦ
კიევის ხელისუფლება არ გეგმავს კომენდანტის საათის შემცირებას 20 აპრილის აღდგომის ღამეს, - იტყობინება რიბკი ოფიციალური პასუხის მიხედვით კგვა-დან.
შეზღუდვები მოქმედებს ჩვეულებრივი რეჟიმით ნახევრად ღამის 12 საათიდან 5 საათამდე.
კგვა-ს ინფორმაციით, „კომენდანტის საათის რეჟიმი აღდგომის და სხვა დღესასწაულების გამო არ გადახედება“. ადმინისტრაციამ ასევე აღნიშნა, რომ წინა წლებში აღდგომასა და შობა კომენდანტის საათის მოქმედება არ შეწყვეტილა, მიუხედავად ღამის საათებში საეკლესიო მსახურებების ჩატარებისა.
ამასთან, დღესასწაულების პერიოდში ქალაქში გაძლიერდება უსაფრთხოების ზომები: დაინერგება დამატებითი პატრულირება და გაიზრდება ეროვნული პოლიციის თანამშრომლების რაოდენობა მასობრივი შეკრების ადგილებში.
კომენდანტის საათის დარღვევისთვის უკრაინაში გათვალისწინებულია ჯარიმა 170-დან 510 გრივნამდე, ხოლო წლის განმავლობაში განმეორებითი დარღვევის შემთხვევაში თანხა ორმაგდება. გარდა ამისა, დარღვევებს შეიძლება დაეკისროს საზოგადოებრივი სამუშაოები ან ადმინისტრაციული დაკავება 15 დღემდე.
ხელისუფლება მოსახლეობას და დედაქალაქის სტუმრებს ახსენებს, რომ კომენდანტის საათის მოქმედების პერიოდში აკრძალულია ქუჩებში და საზოგადოებრივ ადგილებში ყოფნა, ასევე ტრანსპორტით გადაადგილება სპეციალური საშვების გარეშე.