იკონა პრპ. მარიამ ეგვიპტელის. ფოტო: ღია წყაროები იკონა პრპ. მარიამ ეგვიპტელის. ფოტო: ღია წყაროები
2025 წლის 2 აპრილს მართლმადიდებლურ ტაძრებში მორწმუნეები შეიკრიბებიან დიდი მარხვის განსაკუთრებულ ღვთისმსახურებაზე - „მარიამის დგომაზე“, რომელიც ტრადიციულად იმართება დიდი მარხვის პერიოდის მეხუთე კვირაში. მიუხედავად იმისა, რომ ამ წესით ეს მსახურება ხუთშაბათს ეკუთვნის, ტრადიციულად დილის ლოცვა იმართება ოთხშაბათ საღამოს.
ამ დილის ლოცვაში სრულად იკითხება დიდი სინანულის კანონი და წმინდა მარიამ ეგვიპტელის ცხოვრება. ცხოვრება გაწვდილია ორ ნაწილად: პირველი იკითხება კაფიზმის შემდეგ; მეორე - კანონის 3-ე სიმღერის შემდეგ.
წმინდა მარიამ ეგვიპტელი VI საუკუნეში ცხოვრობდა და თავისი სულიერი გარდაქმნის საოცარი გზით გაითქვა სახელი. თავისი ახალგაზრდობის პირველი 17 წელი ის ალექსანდრიაში მრუდობას ატარებდა. ერთხელ, პილიგრიმებთან ერთად, რომლებიც იერუსალიმში ჯვრის აღმართვის დღესასწაულზე მიდიოდნენ, ის ცდილობდა შესულიყო უფლის საფლავის ტაძარში, მაგრამ უხილავი ძალა მას არ უშვებდა. როდესაც მან გააცნობიერა თავისი ცოდვები, მარიამ ღრმა სინანულით მიმართა ღვთისმშობელს ლოცვით და მიიღო შესაძლებლობა, რომ ჯვარს თაყვანი სცეს. ამის შემდეგ ის იორდანეს უდაბნოში წავიდა, სადაც 47 წელი გაატარა სრული განმარტოებით, მარხვით და ლოცვით, მიაღწია უმაღლეს წმიდობას.
დიდი სინანულის კანონის კითხვა წმინდა ანდრია კრიტელის მიერ - ამ დილის ლოცვის მთავარი მახასიათებელია. ეს პრაქტიკა დაახლოებით IX საუკუნეში გაჩნდა, რომელიც დაკავშირებულია კონსტანტინოპოლში 790 წლის 17 მარტს მომხდარ მიწისძვრასთან. ამ უბედურების დროს წმინდა პატაპიის მონაზონები მოედანზე გამოვიდნენ და დაიწყეს ამ სინანულის კანონის კითხვა.
შემდეგ დიდი კანონი მიწისძვრის ხსოვნის ასოცირდებოდა. დროთა განმავლობაში გადაწყდა, რომ დიდი კანონის მსახურება კონკრეტულ დღეს - ხუთშაბათს 5-ე კვირის დიდი მარხვის დროს უნდა დამკვიდრებულიყო, რაც IX საუკუნის მეორე ნახევარში მოხდა.
XI საუკუნიდან ხუთშაბათის მსახურებაში 5-ე კვირის განმავლობაში დაემატა წმინდა მარიამ ეგვიპტელის ცხოვრება და ტროპარები. წმინდა მარიამ თავისი ცხოვრების განმავლობაში წარმოაჩინა ნამდვილ და ღრმა სინანულის იდეალი, რომელიც წმინდა ანდრიას მიერ მის კანონში იყო განსაზღვრული.
მსახურის ხანგრძლივობისა და იმ გარემოების გათვალისწინებით, რომ დიდი კანონი დგომით ისმის, მსახურება „დგომად“ ეწოდა; ხოლო წმინდა მარიამის ცხოვრების კითხვის გამო - „მარიამის დგომად“. ეს სახელი არ გამოიყენება ღვთისმსახურების წიგნებში, ის - ექსკლუზიურად ყოველდღიური, საუბრულია, თუმცა XXI საუკუნეში იმდენად პოპულარული გახდა, რომ ლიტურგიულ ლიტერატურაშიც გაწვდილი.
მორწმუნეებისთვის „მარიამის დგომა“ მნიშვნელოვანი სულიერი მოვლენა ხდება, რომელიც ეხმარება უფრო ღრმად გააზრონ სინანულის მნიშვნელობა და მოემზადონ აღდგომის დღესასწაულისთვის.
წინა პერიოდში СПЖ წერდა, რომ კიევის საბჭოში განაცხადეს, იქნება თუ არა კომენდანტის საათის შემცირება აღდგომაზე.