იერუსალიმისა და სერბეთის პატრიარქებმა წმინდა სამარხის ტაძარში ლიტურგია აღავლინეს
პატრიარქები თეოფილე და პორფირი წმინდა საფლავის ტაძარში. ფოტო: пресс-служба Иерусалимской Церкви პატრიარქები თეოფილე და პორფირი წმინდა საფლავის ტაძარში. ფოტო: пресс-служба Иерусалимской Церкви
პატრიარქმა თეოფილემ და პატრიარქმა პორფირიმ წინასწარი ძღვენის ლიტურგია აღავლინეს.
2025 წლის 2 აპრილს იერუსალიმის აღდგომის ტაძარში, რომელიც ცნობილია როგორც წმინდა საფლავის ეკლესია, გოლგოთაზე ერთობლივი საპატრიარქო წირვა გაიმართა. წირვას ხელმძღვანელობდნენ იერუსალიმის უნეტარესი პატრიარქი თეოფილე და სერბეთის უნეტარესი პატრიარქი პორფირი, იტყობინება იერუსალიმის ეკლესიის პრესსამსახური.
ქრისტიანული სამყაროს ერთ-ერთ უწმინდეს ადგილას - გოლგოთას მთაზე, იესო ქრისტეს ჯვარცმის ადგილას, დიდმარხვის დროს განსაკუთრებული წირვა-ლოცვა აღევლინა.
წმინდა სამარხის ეკლესია ქრისტიანობის უდიდესი სალოცავია. ის მდებარეობს იერუსალიმის ძველი ქალაქის ქრისტიანულ კვარტალში და მოიცავს გოლგოთას (ქრისტეს ჯვარცმის ადგილი), ცხების ქვას (სადაც, ლეგენდის თანახმად, იესოს ცხედარი მოამზადეს დასამარხად) და ედიკულეს, პატარა სამლოცველოს, რომელიც აღმართულია მაცხოვრის დაკრძალვისა და აღდგომის ადგილზე.
ტაძრის ისტორია თითქმის 1700 წლით თარიღდება - პირველი ეკლესია ამ ადგილას აშენდა იმპერატორ კონსტანტინე დიდის ბრძანებით 326 წელს. თავისი ხანგრძლივი ისტორიის განმავლობაში ტაძარი არაერთხელ დაანგრიეს და აღადგინეს. კომპლექსის ამჟამინდელი სახე ძირითადად ჩამოყალიბდა 1808 წლის ხანძრის შემდეგ რეკონსტრუქციის დასასრულს. დღეს ტაძრის სხვადასხვა ნაწილში საკუთრების და მსახურების უფლებები დაყოფილია ექვს ქრისტიანულ კონფესიაზე: იერუსალიმის მართლმადიდებლური, რომაული კათოლიკური, სომხური სამოციქულო, სირიული, კოპტური და ეთიოპიური ეკლესიები, რომელთა ძირითად ნაწილებს ერთობლივად ფლობენ სომხები და კათოლიკები.
მართლმადიდებლური ეკლესიების ორი წინამძღვრის ერთობლივი მსახურება მნიშვნელოვანი მოვლენაა მართლმადიდებლური სამყაროს ცხოვრებაში.
სერბეთის პატრიარქი პორფირი წმინდა მიწაზე ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება, რომლის დროსაც ის წმინდა ადგილებს მოინახულებს და იერუსალიმის საპატრიარქოს იერარქებს შეხვდება.