«ერისკაცები» – ტრამპის მრჩეველს: მთავრობა დევნის უმე-ს, ეს არ არის სულიერი თავისუფლება
ტატიანა ცარუკი ვარაუდობს, რომ უკრაინელი ოფიციალური პირები შესაძლოა მანიპულირებდნენ პასტორ ბერნსის ყურადღებას ქვეყანაში რელიგიური თავისუფლების შესახებ ცალმხრივი ინფორმაციის მიწოდებით.
რივნეს რეგიონში მოძრაობის ,,ერისკაცები’’ ლიდერი ტატიანა ცარუკი გამოეხმაურა პასტორ მარკ ბერნსის, „დონალდ ტრამპის პირადი სულიერი მრჩევლის“ განცხადებას, რომელმაც ომის მიუხედავად უკრაინას „რელიგიური თავისუფლების შუქურა“ უწოდა. ამის შესახებ მან ტელეგრამ-არხზე დაწერა.
ცარუკმა მადლობა გადაუხადა ბერნსს, რომ მსოფლიოს უამბო უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე რელიგიური ობიექტების განადგურების შესახებ, მაგრამ გაიხსენა, რომ კონტროლირებად ტერიტორიაზე უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (უმე) დევნაც მიმდინარეობს.
მან ასევე გაამახვილა ყურადღება იმ ფაქტზე, რომ უმე-ის წარმომადგენლები არ იყვნენ მიწვეული იმ შეხვედრაზე, სადაც ბერნსმა ისაუბრა და მადლიერება გამოხატა უკრაინის დახმარების სურვილისთვის.
„თუმცა, გთხოვთ, არ დაუჭიროთ მხარი არაოკუპირებულ უკრაინაში კრიმინალურ რელიგიურ პოლიტიკას და უთხრათ მსოფლიოს: „მიუხედავად ამისა, ამ საშინელებების მიუხედავად, უკრაინა მტკიცედ დგას, როგორც რელიგიური თავისუფლების შუქურა, რომელიც მიესალმება ყველა სარწმუნოებას“. ეს უბრალოდ სიმართლეს არ შეესაბამება“, - თქვა ლეის ლიდერმა.
ცარუკმა აღნიშნა, რომ უმე-ის მორწმუნეები რეალურად გამოცხადდნენ მტრებად მათ ქვეყანაში და დაუსვა ბერნსს რამდენიმე კითხვა:
"რატომ ართმევენ ჩვენს ეკლესიებს სახელმწიფოს მიერ მხარდაჭერილი რელიგიური ორგანიზაციის სასარგებლოდ? რატომ არ ისჯება ძალადობა უმე-ის მორწმუნეების მიმართ? რატომ ვერ ამჩნევთ ჩვენი უფლებების მრავალრიცხოვან დარღვევას?"
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინის რიგ რეგიონებში ვითარება განსაკუთრებით კრიტიკულია.
"დასავლეთ უკრაინაში არის გარკვეული რეგიონები, როგორიცაა ლვოვი და ივანო-ფრანკოვსკი, სადაც ჩვენი ყველა ეკლესია დაკეტილია, ან დაპყრობილი, ან თუნდაც დანგრეული. და ეს არ არის რუსეთი, რომელიც აკეთებს ამას. ამას აკეთებენ ხელისუფლების წარმომადგენლები, ოფიციალური პირები, ან მათი მხარდაჭერითა და მონაწილეობით, როგორც ვოლინში. ქალაქ ვლადიმირში, ოფიციალური პირები ითხოვენ, რომ უმე-ის მორწმუნეებმა დატოვონ საფარველის საკათედრო ტაძარი, რასაც ისინი არ დათანხმდნენ და დაჯარიმდნენ კიდევაც’’. - თქვა ცარუკმა.
ცარუკმა აგრეთვე აღნიშნა უკრაინელი რელიგიური ლიდერები, რომლებსაც ბერნსი შეხვდა კიევში, უგულებელყოფდნენ ამ ფაქტებს.
"ჩვენ არ გვაქვს რელიგიური თავისუფლება. თქვენ არც კი შეხვედრიხართ მიტროპოლიტ ონოფრეს ან მის წარმომადგენლებს. ის არის უკრაინის უდიდესი მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღოლი, რომელიც ახლა აკრძალვისა და განადგურების პირას არის 2024 წლის აგვისტოში უკრაინის პარლამენტის მიერ მიღებული კანონის N 3894-ის გამო", - ხაზგასმით აღნიშნა "ერისკაცების" ლიდერმა.
მან ასევე თქვა, რომ ბერნსის მანიპულირება შესაძლებელია ცალმხრივი ინფორმაციის მიწოდებით.
"მე მესმის, რომ მათ, ვინც მოგიწვიათ, მოახდინეს თქვენი ყურადღებით მანიპულირება. მაგრამ თუ თქვენ ეძებთ სიმართლეს, უნდა ნახოთ მთლიანი სურათი და არ დაგმოთ მხოლოდ ის, რაც ხდება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე", - დაასკვნა ცარუკმა.