კიევის სასულიერო აკადემიაში ბერად აღკვეცის რიტუალი აღესრულა
2025 წლის 2 აპრილს, კიევ-პეჩერის ლავრაში, მღვიმეების წმინდა აგაპიტის ეკლესიაში, კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის მოძღვარმა, ბელოგოროდსკის მთავარეპისკოპოსმა სილვესტერმა შეასრულა კსას-ის კურსდამთავრებული ვასილი ბონდარისა და კიევის სასულიერო აკადემიის მეორე კურსის სტუდენტი ოლეგ ფრანჩუკის ბერად აღკვეცის რიტუალი, - იუწყება კიევის სასულიერო აკადემიის პრესსამსახური.
სამონასტრო აღთქმის მიღების შემდეგ ვასილი ბონდარმა მიიღო სახელი თეოფილე, კიევის ღირსი თეოფილეს პატივსაცემად (ხსენება 10 ნოემბერს), ხოლო ოლეგ ფრანჩუკმა მიიღო სახელი ვასილი, წმინდა აღმსარებელი ვასილის (ბოგდაშევსკის) საპატივსაცემოდ (ხსენება 26 თებერვალს).
ახლად აღკვეცილი ბერების თეოფილესა და ვასილის სულიერი მამა იყო კიევის სასულიერო სასწავლებლების აღმსარებელი ეპისკოპოსი პანტელეიმონი (მელნიკი).
მსახურების შემდეგ მეუფემ ბერებს მიულოცა და მითითებებით მიმართა, ისაუბრა სამონასტრო აღზრდის მნიშვნელობაზე და სულიერი რჩევები მისცა ახლად აღკვეცილ ბერებს, სადაც ხაზგასმით აღნიშნა:
"ქრისტეს სიყვარული განაახლებს და განწმენდს ჩვენში არსებულ ყველა სხვა სახის არასრულყოფილ სიყვარულს. დაე, ქრისტეს სიყვარულმა მოგცეთ ძალა, რომ გადალახოთ სირთულეები და გაგაძლიეროთ, რომ ყოველთვის დარჩეთ თქვენი მოწოდების ერთგული."
ბერად აღკვეცის რიტუალს ესწრებოდნენ უმე-ის წმიდა სინოდის საგანმანათლებლო კომიტეტის თავმჯდომარე, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი, პრორექტორი საგანმანათლებლო საქმის საკითხებში, არქიეპისკოპოსი ამბროსი ზგუროვსკი, პრორექტორი საგანმანათლებლო და მეთოდოლოგიური მუშაობის საკითხებში, პანტელეივის ბასკოპოსის აკადემიის ეპისკოპოსი ფილარეტ ბარიშევსკი, ადმინისტრაციის წევრები, კიევის სასულიერო სასწავლებლების მასწავლებლები და სტუდენტები.
დასასრულს, ეპისკოპოსმა სილვესტერმა დალოცა ახლად აღკვეცილი ბერები. შემდეგ, ტრადიციისამებრ, ყველა დამსწრემ მიულოცა ბერებს თეოფილესა და ვასილს აღკვეცა, შემდეგ ბერები აკადემიურ ძმებთან და სტუდენტებთან ერთად გოლოსეევოს წმინდა იოანე დამასკელის წმინდა მფარველის სახელობის აკადემიურ ეკლესიაში წავიდნენ, სადაც სამი დღის განმავლობაში ილოცებენ.
ადრე მჟკ-მა გააანალიზა, თუ რატომ იზრდება უმე-ის დევნის მიმდინარე პერიოდში მასში ბერების რაოდენობა სტაბილურად.