2025 წლის 2 აპრილს, დაახლოებით დილის 9:30 საათზე, ჩერკასში, წმინდა ანდრია პირველწოდებულისა და ქრისტეს შობის სახელობის უმე-ის ეკლესიებს პოლიციამ ალყა შემოარტყა. სალოცავთან მივიდნენ ეროვნული გვარდიის წარმომადგენლებიც, რომლებმაც განაცხადეს, რომ ისინი ეკლესიებთან ახლოს იყვნენ „საზოგადოებრივი წესრიგის უზრუნველსაყოფად“. ტელეგრამ-არხის „დოზორი“ ცნობით, დაახლოებით 19:00 საათზე სამართალდამცავებმა ეკლესიის ტერიტორია დატოვეს.
ერთი დღით ადრე, ჩერკასის ეპარქიის წინამძღვარმა, მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ გააფრთხილა ამ ორი ეკლესიის შესაძლო დაპყრობის შესახებ და მოუწოდა სასულიერო პირებსა და მრევლს გაერთიანებისკენ, რომ „დაიცვან წმინდა ადგილი ბარბაროსებისგან“.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს ეკლესიები და მათ ქვეშ არსებული მიწის ნაკვეთები არის უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის ადმინისტრაციის საკუთრება და აქვს ყველა საჭირო იურიდიული დოკუმენტი.
მას შემდეგ რაც გაიგეს, რომ მეუ-ს წარმომადგენლები მათი ეკლესიების ხელში ჩაგდებას გეგმავდნენ, ორივე რელიგიური თემის მრევლი მთელი დღე რჩებოდა და ლოცულობდა სალოცავებში.
პარალელურად, უსაფრთხოების ძალები ეკლესიების პერიმეტრზე განლაგდნენ და იქ თითქმის მთელი დღე იდგნენ.
მას შემდეგ, რაც პოლიციის ავტობუსებმა დატოვეს ტაძრის ტერიტორია, მხოლოდ საპატრულო თანამშრომლები დარჩნენ სალოცავებთან. მართლმადიდებლები, რომლებიც გამოვიდნენ თავიანთი ეკლესიების მეუ-ს თავდამსხმელებისგან დასაცავად, 24 საათიან რეჟიმში დარჩებიან ტაძრის ტერიტორიაზე, - იტყობინება Dozor.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, 1 აპრილს, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ თქვა, რომ სხვადასხვა წყაროს ცნობით, მეუ-ს მხარდამჭერები, უსაფრთხოების ძალების მხარდაჭერით, უახლოეს მომავალში შესაძლოა შეეცადონ ძალით აიღონ ორი ეკლესია ჩერკასში.