დუბოვცში მეუ-ს აქტივისტმა ვერ შეძლო ლოცვის „მამაო ჩვენოს“ წაკითხვა
დიალოგი დუბოვცის უმე-ის ტაძრის დამპყრობლებთან 2025 წლის 1 აპრილს. ფოტო:Скриншот видео СПЖ დიალოგი დუბოვცის უმე-ის ტაძრის დამპყრობლებთან 2025 წლის 1 აპრილს. ფოტო:Скриншот видео СПЖ
მეორე დღეს დუმენკოს მომხრეებმა გამოიძახეს პოლიცია უმე-ს მორწმუნეთა შიშით, რომლებიც მიტაცებულ სიწმინდესთან ლოცულობდნენ.
2025 წლის 1 აპრილს ბუკოვინაში, სოფელ დუბოვცის მიძინების ტაძრის მიტაცების დროს, დაიწყო დისკუსია უმე-ს მორწმუნეთა და მეუ-ს აქტივისტთა შორის. დუმენკოს სტრუქტურის ერთ-ერთ რეიდერს მართლმადიდებლებმა თხოვეს ლოცვის „მამაო ჩვენოს“ წაკითხვა.
ქრისტიანებმა ლოცვის ერთად წაკითხვაც კი შესთავაზეს. მამაკაცი თავიდან შეეცადა მხოლოდ პირველი სიტყვების წარმოთქმას: „მამაო ჩვენო...“, შემდეგ კი, როდესაც ვეღარ გაიხსენა დანარჩენი სიტყვები, მიტრიალდა და წავიდა.
როგორც მოვლენათა ადგილიდან იტყობინებოდნენ, მეორე დღეს, 2 აპრილს, უმე-ს მიძინების ტაძრის მრევლი  თავის წმინდა ტაძარში ლოცვაზე მივიდა. ისინი იძულებულები იყვნენ ჩაეტარებინათ ღვთისმსახურება ღობესთან, რადგან ამ დროს ტერიტორიაზე მეუ-ს წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.
ამ დღეს ბალაკლავიანი კუნთმაგარი ახალგაზრდები უკვე აღარ იყვნენ. ტაძრის ტერიტორიაზე მხოლოდ ადგილობრივი მაცხოვრებლები - მეუ-ს „მორწმუნეები“ იმყოფებოდნენ, რომლებმაც,  მომლოცველ მართლმადიდებელ ქრისტიანთა დანახვაზე, პოლიცია  გამოიძახეს.