მუკაჩევის ეპარქიის კლირიკოსი მეუ-ს კრიტიკის გამო დააჯარიმეს
ზაკარპატიეში „რელიგიური შუღლის გაღვივების გამო“ დააჯარიმეს მუკაჩევის ეპარქიის საგამომცემლო განყოფილების უფროსი, დეკანოზი ბასილი იურინუ. მუკაჩევის საქალაქო რაიონულმა სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ მღვდელი დამნაშავედ ცნოს. ის გადაიხდის  3400 გრივნის ოდენობის ჯარიმას, აგრეთვე 22 700 გრივნას ექსპერტიზების ჩატარებისთვის. სასამართლოს დადგენილებაში განაცხადეს, რომ მამა ბასილი აღვივებდა ზიზღს შემდეგ შემთხვევებში:
• გამოაქვეყნა ფეისბუქზე  მეუ-ს ერთ-ერთი კლირიკოსის გამოსვლის ვიდეო კომენტარით: „ყურადღებით მოუსმინეთ და გაანალიზეთ ეს რეიდერი!“.
• ის „სვამდა რიტორიკულ კითხვებს, რომლებიც განამტკიცებდა აზრს  მეუ-ს მიტროპოლიტის ფარისევლობის შესახებ, მეუ-ს ჭეშმარიტების ვერბალური უარყოფით  და მტკიცებულება იმისა, რომ მეუ-ს მოღვაწეობა ეწინააღმდეგება ქრისტიანობას“.
• გააზიარა სხვისი პუბლიკაცია, რომელიც შეიცავდა სიტყვებს: „ფანარიონის საზოგადოება სახელწოდებით უწე-მეუ“.
• აკრიტიკებდა მეუ-ს წარმომადგენლებს „მათი არათანმიმდევრულობის გამო უკრაინული ენის, როგორც საეკლესიო ენის დადგენაში, რადგან თავად ისინი ღვთისმსახურებებს რუსულად ატარებენ“.
• აცხადებდა, რომ თავისი არასამართლებრივი ქმედებების გამო მეუ „არ შეეფერება ეკლესიის დანიშნულებას და მხოლოდ ინიღბება ქრისტიანული ღირებულებებით”.
სასამართლო სხდომის დროს მღვდელმა აღიარა თავისი დანაშაული და პროკურორთან დადო გარიგება დანაშაულის აღიარების შესახებ.