კროპივნიცკში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საზოგადოებამ დატოვა თავისი საკათედრო ტაძარი, რომელიც ხელისუფლებამ წაართვა.
03 April 21:05
პოკროვსკის ტაძარი იმ დროს, სანამ იგი მიიღო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საზოგადოებამ, და ამის შემდეგ. კოლაჟი: СПЖ პოკროვსკის ტაძარი იმ დროს, სანამ იგი მიიღო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საზოგადოებამ, და ამის შემდეგ. კოლაჟი: СПЖ
ბოლშევიკების მიერ განადგურებული ტაძარი აღდგენილი იქნა საზოგადოების ძალებით 90-იან წლებში.
3 აპრილი 2025 წ. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლებმა დატოვეს Покровский ტაძარი კროპივნიცკში, რომლის შენობების კომპლექსი ხელისუფლებამ 25 წლის ვადით უსასყიდლოდ გადასცა ПЦУ-ს. ამჟამად ტაძრის გასაღებები ქალაქის კომუნალური საკუთრების მართვის ხელშია.
ამაზე ინფორმაცია გავრცელდა Facebook-ის გვერდზე კროპივნიცკის ქალაქის საბჭოს მიერ, ხელმძღვანელის ალლა პალამარენკოს მითითებით.
მისი ინფორმაციით, УПЦ-ის წარმომადგენლებმა გაიტანეს თავიანთი ნივთები, დაასუფთავეს შენობები და მოაწერეს ხელი ქონების მიღების-გაცემის აქტზე.
„ტაძრის გასაღებები მშვიდად და მშვიდობიანად გადავეცით“, – დაადასტურა პალამარენკომ.
ტაძრის გასაღების მფლობელი УПЦ-ის პროტოიერეი ანდრეი ტოლუბეცი კომენტარში „სუსპილნომ“ დაადასტურა გასაღებების მშვიდობიანი გადაცემა ქალაქის საბჭოს წარმომადგენლებთან.
„ჩვენ ტაძარს ვიყენებდით 1989 წლიდან, და არქივში არსებული ფოტოებით შეიძლება შევადაროთ, როგორ მივიღეთ შენობა – და როგორ გადავეცით, вложив в него много усилий нашей общины. ყველაფერი მშვიდობიანად, მშვიდად, ქრისტიანულად, როგორც უნდა იყოს. ჩვენ მხოლოდ ჩვენი საზოგადოების მიერ შეძენილი ან გაწვდილი ნივთები წავიღეთ“.