იერუსალიმის რმეს-ის სულიერი მისიის ხელმძღვანელმა დაგმო ლავრაში სიწმინდეების „გამოკვლევა“
არქიმანდრიტმა რომან კრასოვსკიმ უკრაინის კულტურის სამინისტროს ქმედებები კიევ-პეჩერის ლავრაში შეადარა ბოლშევიკების მუშაობას ეკლესიის წინააღმდეგ.
იერუსალიმში რუსეთის სულიერი მისიის (რმეს) ხელმძღვანელმა, არქიმანდრიტმა რომანმა (კრასოვსკი), მჟკ-ის ამერიკულ ფილიალისთვის მიცემულ ექსკლუზიურ კომენტარში დაგმო კიევ-პეჩერის წმინდანთა ნეშტის „გამოკვლევა“.
"ისინი ცდილობენ მეცნიერული სახე მისცენ მართლმადიდებლური სიწმინდეების და მართლმადიდებელი ხალხის შეურაცხყოფას. თქვენ გაქვთ მირონმდინარე თავის ქალა, როგორ შეგიძლიათ ამის [მეცნიერულად] ახსნა? ეს შეუძლებელია.
ისტორიული პარალელების გავლებით, არქიმანდრიტმა კულტურის სამინისტროს ქმედებები შეადარა საბჭოთა რეჟიმის „კვლევით პროგრამებს“, რომლის დროსაც მოხდა ეკლესიის სიწმინდეების ჩამორთმევა, დისკრედიტაცია და „სამეცნიერო კვლევის“ ნიღბის ქვეშ განადგურებაც კი.
"როგორც ვთქვი, ეს არის დეკორაცია. ეს არის უბრალოდ გაგრძელება იმისა, რაც მათ გააკეთეს მეოცე საუკუნეში სსრკ-ში, რუმინეთის, ჩეხოსლოვაკიისა და იუგოსლავიის კომუნისტურ რეჟიმებში და ეს საშინელებაა", - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
თავის განცხადებაში მამა რომანი გვახსენებს, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ეკლესიის მდევნელთა დრო და ტიტულები შეიძლება შეიცვალოს, ის, ვინც საბოლოოდ დგას მათ უკან, იგივე რჩება:
„ეს არის ეშმაკი, რომელიც წარმართავს თავის სრულ ლაშქარს ეკლესიის წინააღმდეგ, ისევე როგორც ისინი მეოცე საუკუნეში, და ჩვენ, როგორც მართლმადიდებლებმა, როგორც ჩანს, ცოტა ვისწავლეთ ჩვენი წარსულიდან და უბრალოდ ვაგრძელებთ ამქვეყნიური გზების კვალს, ვივიწყებთ მხოლოდ იმას, რაც აუცილებელია რომ გვახსოვდეს’’.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბერძენმა ღვთისმეტყველმა ეკლესიების წინამძრვრებს ლავრაში ღვთის გმობის გამო მიმართა.