კიევ-პეჩერის ლავრაში წმინდანთა ნაწილების შეწუხება მკრეხელობაა - ამსტერდამი
რობერტ ამსტერდამმა თურქეთის ტელევიზიით ისაუბრა კულტურის სამინისტროს ქმედებებზე მართლმადიდებლური სამყაროს ერთ-ერთ ყველაზე სათაყვანებელ ტაძარში.
საერთაშორისო ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა, რომელიც წარმოადგენს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ინტერესებს, თურქულ არხზე TRT-ზე განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლების შეჭრა მართლმადიდებლური სამყაროს ერთ-ერთ ყველაზე სათაყვანებელ სალოცავში - კიევ-პეჩერის ლავრაში - სრული მკრეხელობაა. ინტერვიუ უმე-ის ადვოკატთან გამოქვეყნდა Nexus YouTube არხზე 2025 წლის 4 აპრილს.
პეჩერსკის წმინდანების „გამოკვლევის“ კომისიის მუშაობის კომენტირებისას, რობერტ ამსტერდამმა თურქ აუდიტორიას განუცხადა, რომ გასულ თვეში „ისინი ფაქტიურად შეიჭრნენ უკრაინის ყველაზე წმინდა მონასტერში და აწუხებენ წმინდანთა ნეშტებს, რომლებსაც პატივს მიაგებენ ათასი წლის განმავლობაში“.
”ეს არის სრული მკრეხელობა”, - ხაზგასმით აღნიშნა საერთაშორისო უფლებადამცველმა.
როგორც მჟკ წერდა, ამსტერდამმა განაცხადა, რომ უმე-ის წინააღმდეგ კანონის გაუქმება უნდა იყოს უკრაინისადმი აშშ-ს დახმარების პირობა.