შეთხზული ტყუილი - ამსტერდამი მიტროპოლიტ არსენის წინააღმდეგ ბრალდებების შესახებ
მიტროპოლიტი არსენი არის ადამიანი ამოჭრილი კუჭით, რომელიც ცხრა თვეა საშინელ პირობებში იმყოფება ციხეში, განაცხადა ადვოკატმა თურქული არხის ეთერში.
სვიატოგორსკის მიტროპოლიტი არსენი ცხრა თვის განმავლობაში იმყოფება უკრაინის ციხეში ხელისუფლების მიერ შეთხზული ბრალდებების საფუძველზე საშინელ პირობებში. ამის შესახებ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ინტერესების წარმომადგენელმა საერთაშორისო ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა თურქული არხის TRT-ის ეთერში განაცხადა.
წამყვანის შეკითხვების საპასუხოდ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდლების დაკავების შესახებ, თითქოსდა უკრაინული ჯარების პოზიციების ღალატისთვის და რუსებისთვის იარაღის შესანახად, უფლებადამცველმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს არის „შეთხზული ტყუილი“.
"იცით, ბრუკლინის ჟარგონზე უფრო მძაფრ გამონათქვამებს გამოვიყენებდი. ზუსტად ვიცი, რომელ შემთხვევაზეა საუბარი - მიტროპოლიტი არსენი, ადამიანი, რომელსაც კუჭი ამოჭრილი აქვს, რომელიც ცხრა თვეა უკრაინის ციხეში საშინელ პირობებშია. და იცით, რა გააკეთა? ქადაგების დროს ის აღშფოთებული იყო, რომ პოლიცია მრევლს არ უშვებდა ეკლესიაში’’.
მან აღნიშნა, რომ ეპისკოპოსი ცხრა თვეა გაუსაძლის პირობებში იმყოფება, რადგან ხელისუფლებამ ეს ბრალდებები შეთხზა.
”რასაც ისინი აკეთებენ მღვდლების მიმართ, უბრალოდ ამაზრზენია”, - თქვა ადვოკატმა.
როგორც მჟკ წერდა, რობერტ ამსტერდამი თვლის, რომ კიევ-პეჩერის ლავრაში წმინდანთა ნაწილების შეწუხება მკრეხელობაა.