ბუკოვინაში, მეუ-ს წარმომადგენლებმა სოფელ პანკაში მიიტაცეს უმე-ის ტაძარი
აქტივისტები უნე-ის ტაძრის ტერიტორიაზე სოფელ პანკაში. ფოტო: скриншот Facebook.com/MaksimOiOVita აქტივისტები უნე-ის ტაძრის ტერიტორიაზე სოფელ პანკაში. ფოტო: скриншот Facebook.com/MaksimOiOVita
სოფელ პანკაში, აქტივისტებმა აიღეს უმე-ის ტაძარი, მიუხედავად იმისა, რომ რელიგიურმა საზოგადოებამ ოფიციალურად დაადასტურა კანონიკური ეკლესიისადმი ერთგულება.
2025 წლის 5 აპრილს, ჩერნივცის რაიონის სოფელ პანკაში, მეუ-ს მომხრეებმა, მრევლის ნების საწინააღმდეგოდ, ძალით წაართვეს უმე-ის წმიდა დიდმოწამე დიმიტრი თესალონიკელის სახელობის ეკლესია.
2025 წლის 23 თებერვალს სოფელ პანკაში გაიმართა რელიგიური თემის საერთო კრება, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო 595 მორწმუნემ. ყველა მათგანმა ერთხმად დაადასტურა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისადმი ერთგულება, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს მეთაურობით.
ამ შეხვედრის ოქმი ოფიციალურად გადაეცა ჩერნივცის სამხარეო სამხედრო ადმინისტრაციას.
იმ დროს, როდესაც საზოგადოებამ მიიღო უმე-ში დარჩენის გადაწყვეტილება, სოფელში უკვე არსებობდა კიდევ ერთი ეკლესია - მეუ-ს წმიდა მიძინების ეკლესია, სადაც ამ სტრუქტურის მორწმუნეებს აქვთ შესაძლებლობა დააკმაყოფილონ თავიანთი რელიგიური მოთხოვნილებები.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ თებერვალში ბუკოვინაში მოვლენებს ყურადღებით ადევნებდა თვალყურს უცხოელი ჟურნალისტების ჯგუფი, რომლებმაც ჩაწერეს რა ხდებოდა და დარწმუნდნენ უმე-ის მხრიდან პროცესების კანონიერებასა და გამჭვირვალობაში.
მიუხედავად ყველაფრისა, 2025 წლის 5 აპრილს მეუ-ს წარმომადგენლებმა, აქტივისტების მხარდაჭერით, რომლებსაც არაფერი აქვთ საერთო არც სოფელთან და არც უმე-ის რელიგიურ თემთან, აიღეს წმინდა დიმიტრის ეკლესია, რის შედეგადაც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეებმა დაკარგეს ტაძარში ლოცვის შესაძლებლობა.
ეს შემთხვევა ღრმა შეშფოთებას იწვევს, განსაკუთრებით იმ კონტექსტში, რომ ბუკოვინა არის მართლმადიდებლური რეგიონი, სადაც მორწმუნეთა აბსოლუტური უმრავლესობა მიეკუთვნება უმე-ს. მიუხედავად მუდმივი განცხადებებისა „ნებაყოფლობითი გადასვლების“ შესახებ, ფაქტები სხვა რამეზე მიუთითებს: ხდება უმე-ის რელიგიური თემების უფლებების სისტემატური დარღვევა.
დიმიტრის ტაძრის მორწმუნეები მოუწოდებენ ხელისუფლების ორგანოებს, იგნორირება არ მოახდინონ ამ ვითარებაში და უზრუნველყონ კანონის უზენაესობისა და რელიგიის თავისუფლების კონსტიტუციური უფლების დაცვა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ჩერკასის ოფიციალურმა პირმა უმე-ის მორწმუნეებს მტრები უწოდა და ეკლესიების დაკავებისკენ მოუწოდა.