მუსიკოსი ბერი გახდა: მეჟირიჩსკის მონასტერში ბერად აღკვეცა შესრულდა
2025 წლის 5 აპრილს, ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის დიდების დღესასწაულზე, სამების მეჟირიჩსკის მონასტრის კედლებში შესრულდა ბერად აღკვეცის რიტუალი, იუწყება უმე-ის რივნის ეპარქიის პრესსამსახური.
რიტუალი შეასრულა რივნისა და ოსტროგის მთავარეპისკოპოსმა პიმენმა. მორჩილმა ბორისმა, რომელიც 18 წლის განმავლობაში მსახურობდა ოსტროგის აღდგომის ტაძარში, უარყო მიწიერი ცხოვრება და ქრისტეს ერთგულების აღთქმა დადო. მან მიიღო ახალი სახელი - კრონიდი, წმიდა მოწამე კრონიდის პატივსაცემად.
მონაზვნური ცხოვრება არ არის სამყაროდან გაქცევა, არამედ ღვთის სიყვარულის ღვაწლი. ბერად აღკვეცილი ადამიანი ყველაფერს ტოვებს ყველაფრის საპოვნელად. დღეს შენ, ძმაო კრონიდე, გახდი ქრისტეს სულიერი არმიის ნაწილი. ილოცე, იშრომე, თავმდაბლობით იცხოვრე - და უფალი არ დაგტოვებს მისი მადლის გარეშე, - მიმართა მეუფე პიმენმა ახლად აღკვეცილ ბერს.
ბერად აღკვეცის რიტუალი ტაძარში წირვის შემდეგ, ძმების, მომლოცველებისა და მრევლის თანდასწრებით შედგა. ლოცვისას, დუმილისა და გონების მოკრეფვის შემდეგ ახლად აღკვეცილი ბერი „ცოცხალ მსხვერპლად“ წარდგა ღვთის ტახტის წინაშე, ძველი სამონასტრო ტრადიციის თანახმად.