მოსკოვში სასტიკად მოკლეს სტიქაროსანი, ყოფილი მუსლიმი
2025 წლის 2 აპრილს სასტიკად მოკლეს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოვლადმოწყალე მაცხოვრის ტაძრის სტიქაროსანი ილიას საფიულინი, რომელმაც 8 წლის წინ დატოვა ისლამი და მიიღო მართლმადიდებლობა და მოინათლა ილიას სახელით. ამის შესახებ პატრიარქ კირილის ვიკარმა, მთავარეპისკოპოსმა საბა ტუტუნოვმა ტელეგრამ-არხზე იანა პოპლავსკაიას განაცხადების გაზიარებით განაცხადა.
მისი ინფორმაციით, პატრიარქმა კირილმა საფიულინის გარდაცვალების გამო მწუხარება გამოთქვა მკვლელობიდან მეორე დღეს. ამავე დროს, პოპლავსკაიას მტკიცებით, რუსული მედია კოორდინირებულად ახშობს მკვლელობას.
"ამ საკითხზე სრული დუმილი იყო მედიაში, საინფორმაციო სააგენტოებში, ბლოგებსა და სოციალურ ქსელებში. რეზონანსული მკვლელობა ტაძარში, მოსკოვის ცენტრში, რატომ თითქმის არავინ არაფერი იცოდა? რატომ დუმდნენ სამართალდამცავი ორგანოები? "პასუხი თავისთავად ცხადია..." დაწერა პოპლავსკაიამ და დასძინა, რომ ეს არის "ძალიან ცუდი ამბავი მეგობრული ერისთვის".
მოსკოვის საპატრიარქოს ტელეარხის «Спас» მთავარი რედაქტორი ბ.კორჩევნიკოვი წერდა, რომ საფიულინი იყო მისიონერი, ბევრი მიიყვანა ქრისტესთან და „მოკლული იყო ქრისტესთვის“.
მისი თქმით, „ილია სასტიკად იქნა მოკლული: მკვლელმა ცეცხლმაქრი თავში დაარტყა, ხელები შეუკრა, ყელი გამოჭრა, შემდეგ კი უბრალოდ დანით დასერა მოწამის მთელი სხეული“.
კორჩევნიკოვი თვლის, რომ „მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, მკვლელი, თუ არა ვაჰაბიტი, იგივეა, რაც ყველა ვაჰაბიტი - დემონით შეპყრობილი“.