რუსეთმა დაიწყო სამი რელიგიის ცენტრის მშენებლობა: იუდაიზმი, ისლამი და მართლმადიდებლობა
დროის კაფსულის ჩადების ცერემონია დაამთხვიეს სამ მთავარ რელიგიურ დღესასწაულს: აღდგომას, ყურბან - ბაირამსა და პასექს.
2025 წლის 6 აპრილს ქალაქ დერბენტში (დაღესტნის რესპუბლიკა, რუსეთის ფედერაცია) გაიმართა სულიერი ცენტრის „კავკასიის იერუსალიმის“ მშენებლობის დაწყების სიმბოლო დროის კაფსულის დაგების ცერემონიალი. კომპლექსი გააერთიანებს მეჩეთს, მართლმადიდებლურ ეკლესიას და სინაგოგას.
დაღესტნის ხელმძღვანელის, სერგეი მელიკოვის თქმით, დერბენტი ერთ-ერთი უძველესი ქალაქია რუსეთში, რომელიც ყოველთვის კულტურებისა და რელიგიების გზაჯვარედინს წარმოადგენდა.
იგი დარწმუნებულია, რომ ახალი სულიერი ცენტრი გახდება არა მხოლოდ მშვიდობისა და ჰარმონიის სიმბოლო, არამედ ეკონომიკური პროექტი, რომელიც მოიზიდავს ტურისტებს და ინვესტორებს რეგიონში.
სენატორმა კერიმოვმა თავის გამოსვლაში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კომპლექსის მშენებლობა ეროვნებისა და რელიგიის მიუხედავად ერთიანობის სულისკვეთებას ასახავს: „ჩვენ გავერთიანდით ჩვენი პრეზიდენტის გარშემო, ჩვენ ვართ ერთიანები.
ცერემონია ემთხვევა სამ მთავარ რელიგიურ დღესასწაულს: აღდგომას, ყურბან-ბაირამსა და პასექს. დროის კაფსულის ჩადებაში მონაწილეობდნენ მოსკოვისა და დაღესტნის მუფთები, მთავარი რაბინი ბერლ ლაზარი, არაბეთის გაერთიანებული საემიროების ელჩი რუსეთის ფედერაციაში და არაბთა გაერთიანებული საემიროების ისლამური ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
არქიტექტორების გეგმის მიხედვით, „კავკასიური იერუსალიმი“ ახალ მიკრორაიონში „იუჟნი“ აშენდება და დაახლოებით 35 ჰექტარ ფართობს დაიკავებს. რელიგიური ადგილების გარდა, ცენტრში განთავსდება მუზეუმები, ბიბლიოთეკა, საკონფერენციო დარბაზები და დასასვენებელი ადგილები.
კომპლექსის მინარეთები 88 მეტრს მიაღწევს, რაც მას დაღესტანში ყველაზე მაღალ შენობად აქცევს. არქიტექტურული კონცეფცია შთაგონებულია შეიხ ზაიდის მეჩეთი აბუ დაბიში, მაგრამ ადაპტირებულია ადგილობრივ კულტურასთან და მოიცავს მოტივებს დერბენტის ციხესიმაგრიდან.
დროის კაფსულა მომავალი თაობებისთვის გზავნილით 2125 წელს – 100 წლის შემდეგ გაიხსნება.
მშენებლობის დასრულების ზუსტი ვადები ჯერ არ სახელდება.
მჟკ ადრე წერდა, რომ დაღესტანში ბოევიკებმა სინაგოგასა და ორ ეკლესიას ცეცხლი გაუხსნეს და მართლმადიდებელ მღვდელს ყელი გამოჭრეს.