მისი უნეტარესი: ვნებები მხეცები არიან, რომელთა დაძლევაც მხოლოდ მონანიებითაა შესაძლებელი
წმინდანები, უმე-ის წინამძღვრის თქმით, ყველასთვის ლოცულობენ გამონაკლისის გარეშე, ადამიანების კატეგორიებად დაყოფის გარეშე. ცოდვა ყოფს ადამიანებს, ღმერთი კი ყველას აერთიანებს.
დიდი მარხვის მეხუთე კვირას კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ თავის ქადაგებაში განმარტა, თუ რატომ იხსენებს ეკლესია ამ დღეს წმინდა მარიამ მეგვიპტელის მონანიების ღვაწლს. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
არქიპასტორის თქმით, დედამიწაზე მცხოვრები ყოველი ადამიანი სცოდავს - და ამით „კვებავს“ თავის ცოდვილ აზრებს, მიდრეკილებებსა და ვნებებს, რომლებიც შინაგან „მხეცებად“ იქცევიან. როცა ადამიანი მონანიებას და ცოდვის შეწყვეტას გადაწყვეტს, ეს ვნებები მის წინააღმდეგ აჯანყებას იწყებს.
"ვნებები იწყებს ტანჯვას, ვისაც უნდა განთავისუფლდეს მათგან. ზიანს აყენებს მათ, ვინც ასეთ ადამიანთან ახლოს ცხოვრობს. სასოწარკვეთილებაში რომ არ ჩავვარდეთ, ეკლესია გვთავაზობს ღირსი მეგვიპტელის მონანიების სურათს, რომელმაც ეს ყველაფერი გადაიტანა", - თქვა წინამძღვარმა.
მისმა უნეტარესმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წმიდა მარიამი მრავალი წლის განმავლობაში იტანჯებოდა ცოდვილი სურვილებით, ითმენდა სიცივეს და სიცხეს, მაგრამ ღვთის შემწეობით შეძლო ვნებების დაძლევა და მადლის პოვნა.
„უფალი, წმიდა მარიამ მეგვიპტელის ლოცვით, დაგვეხმაროს დიდმარხვის დღეების თავშეკავებაში გატარებაში და საკუთარ თავთან ბრძოლაში - ცოდვილი სურვილების, გრძნობებისა და აზრების მოკვეთაში“, - უნეტარესმა დალოცა მრევლი.
ქადაგებაში მისმა უნეტარესმა ასევე შეახსენა, რომ წმინდა ეკლესია ამ დღეს პატივს მიაგებს ზვერინეცის ღირსი მამების ხსოვნას და ასევე ისაუბრა ზვერინეცის მონასტრის ყოფილი წინამძღვრის, ღირსი აღმსარებელი ფილარეტის (ყოჩუბეის) ცხოვრებასა და მოღვაწეობაზე.
"მეუფე ფილარეტი არის ამ წმინდა ადგილის ლოცვის წიგნი, ის ლოცულობს აქ მოსულთათვის, სულიერი განვითარებისთვის, ჩვენი ქალაქისთვის, მთელი ჩვენი რეგიონისთვის და ყველა ხალხისთვის", - აღნიშნა წინამძღვარმა.
წმინდანები, მისი უნეტარესის თქმით, ყველასთვის ლოცულობენ გამონაკლისის გარეშე, ადამიანების კატეგორიებად დაყოფის გარეშე. ცოდვა ყოფს ადამიანებს, ღმერთი კი ყველას აერთიანებს. წმინდანები კი, მოწყალებითა და სიყვარულით მას დაემსგავსებიან, ასევე ლოცულობენ ყველასთვის.
„ისინი ლოცულობენ, რომ ცოდვილი გახდეს მართალი, მართალი კი კიდევ უფრო განიწმინდოს. „ეს არის წმინდანების ლოცვა“, დასძინა მიტროპოლიტმა ონოფრემ.
ქადაგების დასასრულს უნეტარესმა ყველას მოუწოდა სულიერი ბრძოლისკენ, რაც აუცილებელია, რათა ადამიანმა ცოდვით დაზიანებული ღვთის ხატი აღადგინოს საკუთარ თავში.
„უფალი დაგვეხმაროს, რომ მოთმინებით არ გადავუხვიოთ სინანულის გზიდან და წინ მივიწიოთ სულიერი ცხოვრების გზაზე“, - თქვა მისმა უნეტარესმა.