მუსლიმი მეცნიერები ისრაელის წინააღმდეგ ჯიჰადისკენ მოუწოდებენ
განცხადებაში მკვეთრად გააკრიტიკეს ისლამური მთავრობები მათი უმოქმედობისა და დუმილის გამო ღაზაში არსებული ვითარების გამო.
მუსლიმ მეცნიერთა საერთაშორისო კავშირმა გამოსცა ფატვა ისრაელის წინააღმდეგ ჯიჰადისკენ. ამის შესახებ გამოცემა nournews.ir იტყობინება.
დოკუმენტს ხელი მოაწერა რამდენიმე გავლენიანმა მუსლიმმა მოღვაწემ, მათ შორის კავშირის გენერალურმა მდივანმა, სუნიტმა თეოლოგმა ალი ალ-ყარადაგიმ.
ფატვას მიზეზი ისრაელის ქმედებები იყო ღაზას სექტორში. განცხადებაში მკვეთრად გააკრიტიკეს ისლამური მთავრობები მათი უმოქმედობისა და დუმილის გამო და მას "მორალური და რელიგიური მარცხი" უწოდა.
დოკუმენტის ტექსტი მკაცრად კრძალავს ისრაელთან თანამშრომლობას - იარაღის ვაჭრობიდან დაწყებული სატრანსპორტო მარშრუტებისა და პორტების გამოყენებამდე, როგორიცაა სუეცის არხი და ჰორმუზის სრუტე. ისლამურ სახელმწიფოებს ასევე ურჩევენ გადახედონ სამშვიდობო შეთანხმებებს თელ-ავივთან.
ფატვა ასევე მოუწოდებს შეერთებულ შტატებში მუსლიმურ თემებს ზეწოლა მოახდინოს დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციაზე, რათა შეწყვიტოს ბრძოლა და ხელი შეუწყოს მშვიდობას.
ალი ალ-ყარადაგი ცნობილი მქადაგებლის იუსუფ ყარადავის სტუდენტია, რომელმაც 2012 წელს რუსეთს "ისლამის ნომერ პირველი მტერი" უწოდა. დღევანდელი მოწოდებები „წმინდა ომის“ შესახებ უფრო მეტად ასახავს პოლიტიკურ ამბიციებსა და შინაგან ვნებებს, ვიდრე მუსლიმური სამყაროს რეალურ კონსოლიდაციას.