ესტონეთის ეკლესია აკრძალვის კანონის მიღებამდე ხალხს ლოცვისკენ მოუწოდებს
მიტროპოლიტმა ევგენმა მორწმუნეებს მოუწოდა, „გულწრფელად ილოცონ ჩვენი დევნილი ეკლესიისთვის, გააძლიერონ წმინდა სახარებისა და ფსალმუნების კითხვა“.
ტალინისა და სრულიად ესტონეთის მიტროპოლიტმა ევგენიმ ესტონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო და საერო პირებს მოუწოდა, ილოცონ ქვეყნის პარლამენტში ევროპის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის საკითხზე კენჭისყრის დღეს.
ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხარების დღესასწაულზე წარმოთქმულ მიმართვაში ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელი, რომელმაც სრული ნდობითა და თავმდაბლობით მიიღო ღვთის ნება, ყველა ქრისტიანისთვის ერთგულებისა და რწმენის მაგალითია, განსაკუთრებით იმ რთულ დროს, რომელსაც ესტონეთის ეკლესია ამჟამად განიცდის.
„თუ უფალს ვენდობით, ღვთის ნებას მივყვებით და არ ვწუწუნებთ და არ დავნებდებით, მაშინ უფალი არ მიგვატოვებს“, - ხაზგასმით აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
მან გაიხსენა, რომ ოთხშაბათს, 9 აპრილს, რიიგიკოგუში ეკლესიის წინააღმდეგ მიმართულ კანონპროექტზე მესამე მოსმენას და საბოლოო კენჭისყრას გამართავს და ამ დღეს ინტენსიური ლოცვისკენ მოუწოდა.
„ამ დღეს, მოგიწოდებთ ყველას, გულმხურვალედ ილოცოთ ჩვენი დევნილი ეკლესიისთვის, თქვენ ლოცვებს დაურთეთ წმინდა სახარებისა და ფსალმუნების კითხვაც. „ყოვლისშემძლე უფალმა, ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლისა და ესტონეთის მიწის ყველა წმინდანის ლოცვით, მიიღოს ჩვენი შრომა და მოგვცეს შესაძლებლობა, მშვიდობითა და ჰარმონიით აღვნიშნოთ წმინდა აღდგომის დღესასწაული“, - დაასკვნა მიტროპოლიტმა ევგენმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ესტონეთის ხელისუფლებას რუსეთის ფედერაციასთან ასოცირებული ეკლესიების აკრძალვა სურს.