პარლამენტარებს სუროგატი დედების მომსახურების უცხოელებზე გაყიდვა სურთ
სახალხო დეპუტატებს სურთ სუროგაციის ლეგალიზება უკრაინაში და სუროგატი დედების მომსახურების ექსპორტზე გაყიდვა.
უმაღლესი რადას დეპუტატებს, ერის ჯანმრთელობის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის, მიხეილ რადუცკის ინიციატივით, სურთ სუროგაციის დაკანონება და სუროგატი დედის სერვისების მიყიდვა უკრაინაში უცხოელებზე, იტყობინება Politika Strany Telegram არხი.
„დამხმარე რეპროდუქციული ტექნოლოგიების (ART) და სუროგატი დედობის გამოყენების შესახებ“ კანონპროექტი რადაში უკვე შევიდა. განმარტებით ჩანაწერში ავტორები აცხადებენ, რომ უკრაინაში ქალის უნაყოფობის სიხშირე 60%-ია, მამაკაცებში - 40%. ისინი პრობლემის ერთადერთ გამოსავალად სუროგატი დედობის გამოყენებას ხედავენ.
ავტორები ამტკიცებენ, რომ კანონი დაიცავს უკრაინის მოქალაქეებისა და უცხოელების უფლებებსა და ლეგიტიმურ ინტერესებს ხელოვნების სფეროში. ისინი ხაზს უსვამენ, რომ უკრაინა ერთ-ერთია იმ მცირერიცხოვან ქვეყნებს შორის, სადაც უცხოელებს შეუძლიათ სუროგატი დედების კომერციული მომსახურებით სარგებლობა, ვინაიდან კანონმდებლობა ამას არ კრძალავს.
დეპუტატები ვარაუდობენ, რომ სპეციალიზებულ სამედიცინო დაწესებულებებს მიეცეთ საშუალება დამოუკიდებლად გააფორმონ ხელშეკრულებები უცხოურ ფიზიკურ და იურიდიულ პირებთან.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ გადაცემების ციკლი "ვინ ვართ ჩვენ?" Zoryaniy TV-ზე დაიწყო უკრაინაში არსებულ დემოგრაფიულ პრობლემებზე. მისმა ერთ-ერთმა მონაწილემ შესთავაზა მრავალშვილიანი ოჯახის ტენდენციის პოპულარიზაცია.