რაკოვ ლესში, მეუ-მ უკან გაიწვია სარჩელი უმე-ის სასულიერო პირის ოჯახის სახლიდან გამოსახლების შესახებ
მღვდლისა და მისი არასრულწლოვანი შვილების სახლიდან გამოსახლების სამართლებრივი დავა ორი წელი გაგრძელდა.
ვოლინის სოფელში რაკოვ ლეს მეუ-ს წარმომადგენლებმა უარი თქვეს მოთხოვნაზე, რომ უმე-ის ვოლინის ეპარქიის მღვდელი, დეკანოზი როსტისლავ სიჟუკი და მისი არასრულწლოვანი შვილები სახლიდან გამოასახლონ. ამის შესახებ ინფორმაცია ვოლინის ეპარქიის ვებსაიტზე გამოქვეყნდა.
საქმის დახურვის გადაწყვეტილება ვოლინის ოლქის კამენ-კაშირსკის რაიონულმა სასამართლომ 2025 წლის 8 აპრილს მიიღო.
იმავე სასამართლომ უფრო ადრე, 2023 წლის აგვისტოში, მღვდელი და მისი შვილები სახლიდან გამოსახლების ბრძანება გასცა. ვოლინის სააპელაციო სასამართლომ ეს გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა. 2024 წლის ივლისში უკრაინის უზენაესმა სასამართლომ გააუქმა ქვედა ინსტანციის სასამართლოების გადაწყვეტილება და საქმე ხელახლა განსახილველად დააბრუნა.
კამენ-კაშირსკის რაიონულ სასამართლოში ახალი მოსმენის დროს, სოფელ რაკოვ ლესის მეუ-ს თემმა თავდაპირველად ცვლილებები შეიტანა სარჩელის საგანში, ხოლო მოგვიანებით იგი საერთოდ უკან გაიწვია.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, რაკოვ ლესის სოფელში მდებარე უკრაინული ეკლესიის თემი რეგიონში ერთ-ერთი პირველი იყო, რომელიც უკანონოდ დარეგისტრირდა მეუ-ში. მოგვიანებით, უმე-ის მორწმუნეებმა, დეკანოზ როსტისლავ სიჟუკთან ერთად, 7 თვეში ააშენეს ახალი ეკლესია. 2021 წლის 14 სექტემბერს, სოფელ რაკოვ ლესში, ვოლინისა და ლუცკის მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა აღასრულა ეკლესიის კურთხევის რიტუალი მოწამე ვერას, ნადეჟდას, ლიუბოვის და მათი დედის, სოფიას პატივსაცემად.