უმე სასამართლოს სთხოვს, გადადოს საზოგადოების გამოსახლება ვლადიმირის საკათედრო ტაძრიდან
უმე-ის მიძინების ტაძარი ვლადიმირში. ფოტო: raskolam-net უმე-ის მიძინების ტაძარი ვლადიმირში. ფოტო: raskolam-net
ვლადიმერ-ვოლინსკის ეპარქია სასამართლოს სთხოვს, ტაძრიდან გამოსასახლებლად ექვსი თვე მისცეს.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვლადიმერ-ვოლინსკის ეპარქიამ ვოლინის ოლქის საქალაქო სასამართლოს მიმართა ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის კომპლექსიდან გამოსახლების ვადის გაგრძელების შუამდგომლობით, იუწყება რეგიონული გამოცემა Bug.
უმე-ის ადვოკატი, დეკანოზი ნიკიტა ჩეკმანი, მოთხოვნას იმით ამართლებს, რომ ეპარქიას დრო სჭირდება სახელმწიფოს მიერ ჩამორთმეული ტაძრის, ეპარქიის ადმინისტრაციისა და სასულიერო სკოლის ქონების გასატანად.
ის ითხოვს 6-თვიან გადავადებას უკრაინის ეკლესიის წმინდა მიძინების საკათედრო ტაძრის შენობების კომპლექსის სახელმწიფოსთვის გადაცემის შესახებ გადაწყვეტილების აღსასრულებლად.
ვოლინის რეგიონალურმა საქალაქო სასამართლომ ამ საკითხის განსახილველად სასამართლო სხდომა 29 აპრილს დანიშნა.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, ადრე ვოლინის ოლქის ადმინისტრაციის აღმასრულებელმა სამსახურმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ვოლოდიმირ-ვოლინსკის ეპარქიას აცნობა, რომ მათ შენობა ათი დღის ვადაში უნდა დაეტოვებინათ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეკლესიას დამატებითი ჯარიმა დაეკისრება და პოლიციაში სასამართლოს გადაწყვეტილების შეუსრულებლობის შესახებ ოქმი შევა.