ვერხნიე სტანივციში პოლიციის თანამშრომლებმა უკრაინის ეკლესიის მორწმუნეები დაკითხეს
მართლმადიდებელ ბუკოვინიელებს სთხოვეს ჩვენების მიცემა იმ ღამის შესახებ, როდესაც სამხედროებმა და მეუ-ს წარმომადგენლებმა მათი ეკლესიის ძალადობრივი დაპყრობის მცდელობა განახორციელეს.
2025 წლის 11 აპრილს, ბუკოვინას სოფელ ვერხნი სტანივცში, პოლიციის თანამშრომლებმა სოფლის ყველა შესასვლელთან საკონტროლო პუნქტები მოაწყვეს და დოკუმენტებს ამოწმებდნენ. როგორც Telegram-ის არხ „Dozor“-ზე გავრცელდა ინფორმაცია, სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლები მთელი დღის განმავლობაში დაკითხვაზე იბარებდნენ უკრაინის ეკლესიის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის მრევლს და 8 აპრილის მოვლენებთან დაკავშირებით ეკითხებოდნენ.
მორწმუნეები დაკითხეს ღამეზე, როდესაც მეუ-ს მომხრეებმა და სამხედროებმა, მეუ-ს კაპელან რომან გრიშჩუკის მეთაურობით, ძალის გამოყენებით სცადეს სალოცავის აღება და ქალები სცემეს.
„დაკითხვები საკმაოდ დიდხანს გაგრძელდა. თუმცა, შემთხვევის ადგილიდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, პოლიცია და გამომძიებლები მშვიდად და პატივისცემით ურთიერთობდნენ. სამართალდამცავებმა ჩაიწერეს მეუ-ს თავდამსხმელების დანაშაულისა და ქრისტიანებზე თავდასხმის ყველა დეტალი“, - აღნიშნავს არხი.
თვითმხილველებმა ჟურნალისტებს ასევე უთხრეს, რომ პოლიციამ უკრაინის ეკლესიის მორწმუნეებს სახლებში მიაკითხა. ისინი ჯერ მამაკაცებს ესტუმრნენ და სახლში ფოტოები გადაუღეს. თუმცა, არავინ მისულა მეუ-ს მცირერიცხოვან ადგილობრივ აქტივისტებთან.
გავრცელებული ინფორმაციით, იმ დღეს სოფელში დაახლოებით 60 პოლიციის ეკიპაჟი იმყოფებოდა.
ამჟამად, უსაფრთხოების ძალებმა დატოვეს ვერხნიე სტანოვსის ტერიტორია.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, ვერხნიე სტანივციში ბანდიტების ჯგუფმა ვერ შეძლო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეკლესიის ხელში ჩაგდება. ისინი წავიდნენ და დატოვეს დანგრეული ტაძარი და მოტანილი იარაღები. მეორე დღეს, ვერხნიე სტანივცის უმე-ს თემმა დაცვის თხოვნით გაეროს მიმართა.