ჩერკაში უმე-ის ორი ეკლესიის ხელში ჩაგდების გეგმას აჟღერებენ
„მეუ“-ს წარმომადგენლები „კატეგორიულად წინააღმდეგნი არიან“, განაცხადა სტრუქტურის „იერარქმა“ დუმენკომ.
მეუ-ის ჩერკასის „მიტროპოლიტმა“ იოანემ განაცხადა, რომ აღდგომის შემდეგ ჩერკასიში წმინდა ანდრია პირველწოდებულისა და ქრისტეს შობის სახელობის უმე-ის ეკლესიებს „ეწვევა“. მან ამის შესახებ მან ,,18000’’-თან კომენტარში ისაუბრა.
მისი თქმით, „საზოგადოებები ამ ეკლესიებში ამ ეტაპზე არ შევლენ“, რადგან, სავარაუდოდ, ამ ეტაპზე „მნიშვნელოვანია, არ შეიქმნას ნეგატიური განწყობა მრევლის მიმართ, რომელსაც უყვარს თავისი ეკლესიები“.
„ვნების კვირა მოდის, შემდეგ ბრწყინვალე აღდგომა და ბრწყინვალე შვიდეული, შემდეგ ჩვენ დავგეგმავთ ჩვენს ეკლესიებში წასვლას, მიუხედავად იმისა, თუ როგორი იქნება მოსკოველი მღვდლების რეაქცია. ჩვენი თემები კატეგორიულად არიან განწყობილი“, - თქვა მეუ-ს „იერარქმა“.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, ადრე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჩერკასის ეპარქიის იურიდიულმა განყოფილებამ ჩერკასიში ეკლესიების დარბევის მცდელობებთან დაკავშირებით ოფიციალური განმარტება გაავრცელა. იურისტებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ორივე ეკლესია კანონიერად ეკუთვნის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ჩერკასის ეპარქიის ადმინისტრაციას და მიწის ნაკვეთები, რომლებზეც ისინი მდებარეობს, ეპარქიის მუდმივ სარგებლობაშია, რაც დასტურდება სახელმწიფო მიწის საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტებით.