იერუსალიმის პატრიარქმა აღდგომის წინა დღეს მთელი მსოფლიოს ქრისტიანები დალოცა
იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილე III-მ თავის სააღდგომო გზავნილში აღნიშნა, რომ ქრისტეს წმინდა ეკლესია „ამ მაცხოვნებელ და ბრწყინვალე ღამეს“ აღნიშნავს მისი დამაარსებლის, ჩვენი უფლისა და ღმერთისა და მაცხოვრის, იესო ქრისტეს მკვდრეთით აღდგომის საიდუმლოს.
პატრიარქმა თეოფილემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქრისტემ, მამის კეთილი ნებით და კაცობრიობისადმი უდიდესი სიყვარულით, ნებაყოფლობით მიიღო ჩვენთვის სიკვდილი, პილატეს დროს ჯვარზე სიკვდილი. ,, ამიტომ იესოც, თავისი სისხლით რომ განეწმიდა ხალხი, ბჭის გარეთ ევნო. ‘’(ებრ. 13:12) ჩვენს მახლობლად და დაკრძალეს ამ საფლავში, სადაც ამ წმინდა ადგილას, წმინდა სიონში აღავლენს საღვთო ლიტურგიას“, - ნათქვამია ქადაგებაში.
უფალი ჯვარს აცვეს და დაკრძალეს, „და უკანონობათა შორის შერაცხეს“, - განაგრძო პატრიარქმა, მაგრამ სიკვდილს მასზე ძალაუფლება არ ჰქონდა. მან გატეხა სიკვდილის გასაღებები და საფლავის ბეჭდები და მესამე დღეს მკვდრეთით აღდგა, როგორც სიკვდილის დამპყრობელი.
იერუსალიმის პატრიარქმა გაიხსენა, რომ აღმდგარი უფალმა, ზეცად ამაღლების შემდეგ, მამისგან სულიწმიდა გამოგზავნა, თორმეტი მოციქულის მეშვეობით „მთელი მსოფლიო მოიცვა“, ეკლესია დააარსა მსოფლიოში, რათა აღესრულებინა მისი საქმე, მსახურება, შერიგება, ერთიანობა და ხალხის ხსნა.
„ეს საქმე აღსრულდება წმინდა ადგილში ეკლესიათა დედის, წმინდა სიონში ყოველდღიურად ქრისტეს მაცოცხლებელ საფლავთან, საიდანაც ის აღდგა. იქიდან აკურთხებს ის თავის სამწყსოს მთელ ქვეყანაში და ღვთისმოსავ მომლოცველებს, რომლებიც ჩამოვიდნენ „დასავლეთიდან და ზღვიდან, ჩრდილოეთიდან და აღმოსავლეთიდან“ და აცხადებენ: „ქრისტე აღდგა მკვდრეთით, ჩვენ თაყვანს ვცემთ მის აღდგომას“, - დაასრულა ქადაგება პატრიარქმა.