ვერხნი სტანივცში, მეუ-მ, პოლიციის დახმარებით, უმე-ის ტაძარი დაიპყრო
გრიშჩუკი არღვევს კორიდორს და შედის უმე-ის ტაძარში ვერხნიე სტანივცში. ფოტო: СПЖ გრიშჩუკი არღვევს კორიდორს და შედის უმე-ის ტაძარში ვერხნიე სტანივცში. ფოტო: СПЖ
მძარცველებმა გალავანი გაანგრიეს, ტერიტორიაზე შევიდნენ, კარები ჩაამტვრიეს და ეკლესია აიღეს.
2025 წლის 12 აპრილის შუადღისას, ლაზარეს შაბათს, მეუ-ს მძარცველებმა ბუკოვინის სოფელ ვერხნი სტანივცში წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია აიღეს, - ამის შესახებ თემმა მჟკ-ს განუცხადა.
ეკლესიის გალავანთან „ლოცვის“ საბაბით, აქტივისტებმა ღობე გაარღვიეს, ტერიტორიაზე შეიჭრნენ, მრევლი სცემეს და ეკლესიისკენ გაემართნენ. ბანდიტებმა რამდენიმე ქალი, რომლებიც მათ შეჩერებას ცდილობდნენ, მიწაზე დაანარცხეს. შეძახილებით „მოაშორეთ მოსკოველი მღვდელი!“ რეიდერ რომან გრიშჩუკის მეთაურობით, მეუ-ს უსაფრთხოების ძალებმა ეკლესიის კარები შეამტვრიეს.
ამის შემდეგ, პოლიცია ტერიტორიაზე შევიდა, უკან დახია უკრაინის ეკლესიის თემი და შექმნა ცოცხალი დერეფანი და აქტივისტები ეკლესიაში შეუშვა.
ერთ-ერთმა მრევლმა, რომელიც ქაოსს იღებდა, მწარედ თქვა: „და ამის შემდეგ ამბობენ, რომ ჩვენ გვაქვს რაღაც კანონები რელიგიასთან დაკავშირებით... ესენი სრულიად უცნობები, უცნობი ადამიანები არიან, რომლებიც ეკლესიაში მოვიდნენ. ჩვენ არც კანონი გვაქვს და არც უფლებამოსილება. ყველაფერი დაგეგმილი იყო, მათ უბრალოდ ღობე დაანგრიეს და ეკლესიაში შევიდნენ. პოლიცია კი დემონსტრაციულად უყურებდა“.
„ვერხნიე სტანოვცის სოფელი, ჩვენი დიდი ხნის ტანჯული სამრევლო...“ - თქვა ვიდეოში მრევლმა და ტირილი დაიწყო. მან დამატებითი კომენტარის გაკეთება ვერ შეძლო.
მანამდე, მჟკ-მა დაწერა, რომ ვერხნიე სტანივციდან ჩამოსულმა უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცმა, რომლის ცოლი და მისი დაც მეუ-ს ბანდიტებმა სცემეს, გრიშჩუკს და მის თანამზრახველებს ეკლესიის დატოვება მოსთხოვა.