ვერხნი სტანოვცში უმე-ს ტაძრის მიტაცებისთვის მეუ-მ ხალხი სხვა სოფლებიდან ჩამოიყვანა
მეუ-ს სასულიერო პირმა ნიკოლოზ ხომიაკმა ს. ბრუსნიცადან, ტაძრის ასაღებად თავად მოიყვანა ხალხი. ფოტო: СПЖ მეუ-ს სასულიერო პირმა ნიკოლოზ ხომიაკმა ს. ბრუსნიცადან, ტაძრის ასაღებად თავად მოიყვანა ხალხი. ფოტო: СПЖ
ადგილობრივი ტელეგრამ-არხის საშუალებით,  „მეზობლების დასახმარებლად“ სხვა სოფლების „სამრევლოებს“ უხმობდნენ.
2025 წლის 12 აპრილს ბუკოვინის სოფელ ვერხნი სტანოვცში უმე-ს წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის მიტაცებისთვის  ხალხს მთელი ოლქიდან აგროვებდნენ. ბრუსნიცკის ტერიტორიული თემის ტელეგრამ-არხში დილით გამოქვეყნდა მეუ-ს კლირიკოსის მოწოდება, რომ შეუერთდნენ რეიდერობას. მართლმადიდებელმა მორწმუნეებმა ფეისბუქზე გამოაქვეყნეს სქრინშოტი.
განცხადებაში ნათქვამი იყო, რომ ვერხნი სტანოვცში ამ დღეს დუმენკოს სტრუქტურის „მღვდლები“„ლოცვების კითხვას“ აპირებდნენ. მეუ-ს კეთილმოწესემ ნიკოლაი ხიმიაკმა მოუწოდა სხვა სოფლების „სამრევლოებს“ „შეუერთდნენ ლოცვას“ და „დაეხმარონ მეზობლებს“.
თვითმხილველთა სიტყვების თანახმად, მართლმადიდებელი ეკლესიის შტურმისთვის მოვიდა რამდენიმე ათეული ადგილობრივი მოსახლე, უმრავლესობა კი ახლო და შორეული სოფლებიდან ჩამოვიდა.
photo_2025-04-12_13-59-25.jpg (90 KB)
როგორც მჟკ წერდა, ერთ-ერთმა მორწმუნე ქალბატონმა, რომელიც იღებდა ამ განუკითხაობას წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის ძალისმიერი მიტაცებისას, აღნიშნა, რომ „ეს სრულიად უცხო, უცნობი ადამიანები მივიდნენ ტაძართან“. ტაძრის ღობესთან „პარაკლისით“ შენიღბულმა ძალოვნებმა დააზიანეს ღობე , შეიჭრნენ ტერიტორიაზე, სცემეს მორწმუნეებს  და ეკლესიისკენ გავარდნენ. რამდენიმე ქალი, რომელიც ცდილობდა  წინააღმდეგობის გაწევას, ბანდიტებმა დაანარცხეს მიწაზე, შემდეგ კი ტაძრის კარი შეამტვრიეს.