კორსუნ-შევჩენკოვსკში მეუ-ს აქტივისტმა უმე-ს ღვთისმსახურების დროს პროვოკაცია მოაწყო
კორსუნ-შევჩენკოვსკში, მაცხოვრის ხელთუქმნელი ხატის ტაძრის გალავანთან მეუ-ს აქტივისტი წირვის ჩატარების ჩაშლას ცდილობს. ფოტო: Дозор კორსუნ-შევჩენკოვსკში, მაცხოვრის ხელთუქმნელი ხატის ტაძრის გალავანთან მეუ-ს აქტივისტი წირვის ჩატარების ჩაშლას ცდილობს. ფოტო: Дозор
ლაზარეს შაბათის მსახურების დროს ერთ-ერთი აქტივისტი დადგა ტრაპეზის გვერდით და მოწევა დაიწყო.
2025 წლის 12 აპრილს, ლაზარეს შაბათს, მართლმადიდებელი ქრისტიანები ლოცულობდნენ უმე-ს ჩერკასკის ეპარქიის კორსუნ-შევჩენკოვსკის მაცხოვრის ხელთუქმნელი ხატის ტაძართან, რომელიც მეუ-ს რეიდერთა მიერ იყო მიტაცებული. როგორც ტელეგრამ-არხი «Дозор»-ი იტყობინება, ერთ-ერთი აქტივისტი ცდილობდა მათთვის ხელის შეშლას მორწმუნეთა პროვოცირებას და მათთვის ხელის შეშლას.
უმე-ს მრევლი უკვე თითქმის ერთი წელია ყოველ შაბათს ღია ცის ქვეშ თავისი ტაძრის წინ ატარებს ღვთისმსახურებას. მეუ-ს ადგილობრივი აქტივისტები რეგულარულად ცდილობენ მათი ღვთისმსახურებების ჩაშლას. ქრისტიანებს ხშირად უწევთ ლოცვა უამრავი შეურაცხყოფისა და წყევლის თანხლებით.
ლაზარეს შაბათს ღვთისმსახურების დროს ერთ-ერთი აქტივისტი დადგა ტრაპეზის გვერდით და მოწევა დაიწყო. ამის შემდეგ ის სანთლების ჩაქრობას შეუდგა. ის აქრობდა მას შემდეგაც კი, როდესაც მორწმუნეები მათ ანთებდნენ.
უმე-ს მორწმუნეები იძულებულები იყვნენ გამოეძახათ პოლიცია და მხოლოდ ამის შემდეგ მათ შეძლეს მშვიდად დაესრულებინათ ღვთისმსახურება.
როგორც მჟკ წერდა, დევნილმა სამრევლომ კორსუნ-შევჩენკოვსკში აღასრულა ტაძართან მარიამობის ლოცვითი დგომის მსახურება.