ბოგოსლუჟებაში საათის მახლობლად. ფოტო: СПЖ ბოგოსლუჟებაში საათის მახლობლად. ფოტო: СПЖ
ღვთის შესვლის დღეს იერუსალიმში, ნიკოლაევის თემის წინამძღვარმა, რომელიც ბუკოვინას სოფელ ვერქნი სტანოვცებში იმყოფება, სადაც რეიდერებმა ძალით წაართვეს მათი მშვენიერი ტაძარი, მიმართა მორწმუნეებს ქადაგებით. მღვდელი იგორ პიცმა მოუწოდა, რომ არ დანებდნენ უსამართლობისა და დევნის წინაშე. თემმა შეიკრიბა პატარა კაპელასთან, რომელიც ეკლესიას ეკუთვნის.
„ამ წელს ჩვენ განსაკუთრებულად ვხვდებით დღესასწაულს, მწუხარებით. მაგრამ მინდა დაგარწმუნოთ, რომ ეს ტანჯვა, ეს ცრემლები ჩვენ ქრისტესა და ღვთის ეკლესიისთვის ვიღებთ“, – განაცხადა მღვდელმა.
მან მორწმუნეებს გაახსენდა ქრისტეს მცნება „ბედნიერები არიან, ვინც სიმართლის გამო გაწვდებიან, რადგან მათი არის небесное царство“, აღნიშნა, რომ ეს სიტყვები ყოველ ლიტურგიაზე ისმის. მაგრამ ადრე ისინი ყურადღების მიღმა რჩებოდნენ. ახლა კი, ბოლო მოვლენების ფონზე, მნიშვნელობით გაივსო.
მისი თქმით, მორწმუნეებს უნდა მოერიდონ სიძულვილს, მიუხედავად შეურაცხყოფისა და უსამართლობის გრძნობების. „ჩვენ მორწმუნე ადამიანები ვართ და ვიცით, რომ აქ, დედამიწაზე, სიმართლე არ არის. სიმართლე იქ არის, небეში“, – განაცხადა მღვდელმა.
„თუ ჩვენ არ გვჯეროდა ღმერთის, თუ ჩვენ არ ვიქნებოდით მორწმუნე ადამიანები, მაშინ უბრალოდ იმედგაცრუებით მოვკვდებოდით. რადგან იმედგაცრუება იმდენად იპყრობს ადამიანებს, რომ ისინი უბრალოდ ხელს უშვებენ. მაგრამ ჩვენ მორწმუნე ადამიანები ვართ და ხელს არ შევუშვებთ“, – განაცხადა წინამძღვარმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ ლოცვა აერთიანებს თემს და მოუწოდა მორწმუნეებს ლოცვისკენ, ადგილმდებარეობის მიუხედავად – „ნუ იქნება ეს ეკლესიაში, კაპელაში, ველზე თუ ტყეში“.
მღვდელმა ახსენა ტაძრების დაკავების შემთხვევები ბუკოვინაში და გამოთქვა იმედი, რომ მორწმუნეების ლოცვებით „სიმართლე და მშვიდობა გაიმარჯვებს“.
„ვჯერით, რომ უფალი მოისმენს ჩვენს ლოცვებს და ჩვენ irgendwann, ადრე თუ გვიან, დავბრუნდებით ჩვენს ტაძარში და კვლავ ერთიანი გულით, ერთიანი პირით ვადიდებთ ღვთის სახელს“, – დაასრულა წინამძღვარმა.