ბელივსკის მონასტერში ხუთი მონაზონი აღიკვეცა
მთავარეპისკოპოსი პიმენი მონაზვნებთან ერთად. ფოტო: пресс-служба Ровенской епархии მთავარეპისკოპოსი პიმენი მონაზვნებთან ერთად. ფოტო: пресс-служба Ровенской епархии
მონაზვნად აღკვეცის ცერემონია როვნოსა და ოსტროგის მთავარეპისკოპოსმა პიმენმა შეასრულა.
2025 წლის 13 აპრილს, უფლის იერუსალიმში შესვლის დღესასწაულზე, სოფელ ბელივის ღვთისმშობლის შობის მონასტერში განსაკუთრებული მოვლენა მოხდა: მონასტრის ხუთი და მონაძვნად აღკვეცეს. ამის შესახებ უკრაინის ეკლესიის როვნეს ეპარქიის პრესსამსახურმა განაცხადა.
აღკვეცის ცერემონია როვნოსა და ოსტროგის მთავარეპისკოპოსმა პიმენმა შეასრულა. წირვის დროს, განსაკუთრებული ლოცვითა და გალობით, ხელში სანთლებითა და ამქვეყნიური განშორების სიმბოლო სამოსით, მონაზვნებმა აღთქმა დადეს ღვთისა და ეკლესიის წინაშე და მთლიანად მიუძღვნეს თავი უფლის მსახურებას მონაზვნურ ცხოვრებაში.
როცა სამონასტრო აღთქმა დადეს, დებმა მიიღეს ახალი სახელები: მონაზონი ზოსიმა – ზინაიდა, მონაზონი მაკარია – მარიონილა, მონაზონი ნონა – ნიმფოდორა, მონაზონი ლუსია – პლატონიდა, მონაზონი გლაფირა – აგრიპინა.
ეპისკოპოსმა პიმენმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა: „მონასტრული ცხოვრება არ არის ამქვეყნიური ცხოვრებისგან თავის დაღწევა, არამედ სულის ხსნისთვის ბრძოლაში ღრმა შესვლა. ეს არის სიყვარულის, მორჩილებისა და უწყვეტი ლოცვის გზა, რომელიც ქრისტესთან შეერთებამდე მიგვიყვანს. დღეს დებმა გააკეთეს თავიანთი არჩევანი - ისინი მიჰყვებიან ქრისტეს მონასტრული ღვაწლის დუმილში და ჩვენ ვლოცულობთ, რომ უფალმა გააძლიეროს ისინი ამ წმინდა მსახურებაში“.