კსას-ის პროფესორი: ერთიანი ეკლესიის რწმენა მითი კი არა, რეალობაა
ბორტნიკის თქმით, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეები „გრძნობენ საფრთხეს მათი მართლმადიდებლური ქრისტიანული იდენტობისთვის, რომელსაც ისინი ცხოვრების მნიშვნელოვანი ნაწილის განმავლობაში იცავდნენ“.
2025 წლის 9 აპრილს, თეოლოგიის დოქტორმა და კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის პროფესორმა სერგეი ბორტნიკმა ვებინარზე „მითები და ცრურწმენები უკრაინის მართლმადიდებლობის ერთიანობის გზაზე“ ისაუბრა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ამჟამინდელ მდგომარეობასა და საეკლესიო კომუნიკაციის პრობლემებზე. ანგარიში გამოქვეყნდა ვებსაიტზე «Академічна ініціатива».
თავის გამოსვლაში ბორტნიკმა თანამედროვე ეკლესიის კრიზისის მნიშვნელოვან თეოლოგიურ და პრაქტიკულ ასპექტებს შეეხო.
„უკრაინაში მიმდინარე რელიგიური კონფლიქტი - როგორც სახელმწიფო-ეკლესიის, ასევე იურისდიქციებს შორის დონეზე - შეიძლება აღიწეროს ქრისტეს ჭეშმარიტ ეკლესიასთან კუთვნილების თეოლოგიურ კატეგორიებში“, - აღნიშნა თეოლოგმა.
ბორტნიკის თქმით, უმოკლეს ეკლესიას ამჟამად „ჩუმ ეკლესიას“ უწოდებენ, რასაც ბევრი ნაკლოვანებად მიიჩნევს. ამავდროულად, „დუმილის“ ასეთ პოზიციას შესაძლოა ღრმა თეოლოგიური საფუძველი ჰქონდეს, რომელსაც მომხსენებელი პილატეს წინაშე ქრისტეს დუმილს უკავშირებს. „ასეთი დუმილის ყველაზე ნათელი სახარებისეული ილუსტრაცია თავად ქრისტეს რეაქციაა პილატეს კითხვაზე“, - აღნიშნა თეოლოგმა და მიუთითა სახარებისეულ ეპიზოდზე, როდესაც მაცხოვარმა ბრალდებების წინაშე დუმილი ამჯობინა.
„თუ ადამიანმა ეკლესიაში ლოცვითი ამაღლების, ჭეშმარიტების შეხებისა და მადლში ყოფნის გამოცდილება მიიღო, მაშინ მისი დარწმუნება, რომ ეკლესია, რომელშიც მან ეს გამოცდილება მიიღო, ქვეყნის მიმართ მტრულად არის განწყობილი და უნდა აიკრძალოს“, - ხაზგასმით აღნიშნა ბორტნიკმა.
თეოლოგმა ხაზი გაუსვა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეთა სხვადასხვა მოტივაციის გაგების მნიშვნელობას, რომელთათვისაც საეკლესიო თემისადმი კუთვნილების შენარჩუნებას ეგზისტენციალური მნიშვნელობა აქვს. მისი თქმით, ბევრი მათგანი „თავს საფრთხეში გრძნობს მართლმადიდებლური ქრისტიანული იდენტობის გამო, რომლის დაცვასაც ცხოვრების დიდი ნაწილი დაუთმეს“.
არსებული სიტუაციიდან გამოსავლის სახით, სერგეი ბორტნიკმა დიალოგი შესთავაზა, „როდესაც დაპირისპირების თითოეულ მხარეს შეეძლება საკუთარი შეხედულებებისა და მოწინააღმდეგე მხარის შეხედულებების გაანალიზება“.
თეოლოგიის დოქტორის აზრით, დიალოგის დასამყარებლად ორი მიმართულებით მუშაობაა საჭირო. პირველ რიგში, განვიხილოთ, თუ რა არის ეკლესია და სად გადის მისი საზღვრები — ვინ შეიძლება ჩაითვალოს ეკლესიის წევრებად და ვინ არა. მეორეც, გულწრფელად შევაფასოთ, რა მოდის ჩვენს ეკლესიურ ცხოვრებაში ღვთისგან და რა არის წმინდა ადამიანური, მათ შორის პოლიტიკური.
მჟკ-მა დაწერა, რომ 2024 წელს, ვარშავაში გამართულ ევროპულ ეკუმენურ კონსულტაციაზე, სერგეი ბორტნიკმა წარმოადგინა მოხსენება, რომელშიც ხაზი გაუსვა უკრაინის საზოგადოებაში ბოლო ორი წლის განმავლობაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ დამოკიდებულების ცვლილებებს.