მეუ-ს სასულიერო პირის სახლში ჩხრეკა ჩატარდა, მას თაღლითობაში ედება ბრალი
სამართალდამცავებმა კოსტოპილში მდებარე მეუ-ს სასულიერო პირის, ვიქტორ ჰაიდუკის სახლში ჩხრეკა ჩაატარეს, რომელიც ევროპიდან ავტომობილების იმპორტისა და გაყიდვის თაღლითურ სქემაში მონაწილეობდა, წერს ვებსაიტი «Рівне Вечірнє».
გამოცემის ცნობით, გაიდუკმა თავისი რელიგიური ორგანიზაციის სახელით საბაჟოსთან მის თანამზრახველს წერილები გაუგზავნა, რომ შეძენილი და იმპორტირებული მანქანები გასაყიდად არ იყო განკუთვნილი, არამედ უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის ჰუმანიტარული დახმარების სახით შემოჰქონდათ.
მაგრამ მანქანები სამხედროებისთვის გაგზავნის ნაცვლად, გასაყიდად გამოიტანეს.
„რივნეს“ ვებსაიტი სამ მანქანაზე წერს, თუმცა, ,,პერში კაზაცკის’’-ის თქმით, მათი რაოდენობა 50-ზე მეტია. ოკუპაციის ეკლესიის სასულიერო პირის „ბიზნესი“ 2022 წლიდან ფუნქციონირებს.
გაიდუკის თანამზრახველის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 201-2 მუხლის მე-3 ნაწილით (ჰუმანიტარული დახმარების საქონლის (ნივთების) რეალიზაცია მოგების მიღების მიზნით, ჩადენილი მნიშვნელოვანი ოდენობით და საომარი მდგომარეობის დროს). მას შეიძლება 5-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
ჟურნალისტები არ წერენ იმაზე, თუ რა პასუხისმგებლობა დაეკისრება გაიდუკს.
მანამდე, მჟკ-მა დაწერა, რომ ტერნოპოლის რეგიონალური საბჭოს ხელმძღვანელი, რომელმაც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის პირობა დადო, ქრთამის აღებისთვის დააკავეს.